ראש הממשלה יוצא הערב נגד דבריו של שר המשפטים הטרי, אותו מינה רק השבוע. בהודעה שמכוונת לדבריו של אוחנה כתב נתניהו כי "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם". נשיאת העליון תקפה מוקדם יותר: "השקפת עולם חסרת-אחריות"

ראש הממשלה בנימין נתניהו מוציא הערב (חמישי) הודעה לתקשורת בה הוא מבקר את שר המשפטים הטרי אמיר אוחנה, אותו מינה רק השבוע. בהודעה מצהיר נתניהו כי "החלטות בית המשפט מחייבות את כולם". דבריו של נתניהו באים לאחר ראיון ששודר אמש ב'חדשות 12' בו אמר אוחנה כי יש פסיקות בג"ץ שהממשלה לא חייבת למלא.

כשרצה שר המשפטים הנכנס להדגים פסיקת בג"ץ שלא היה חייב ליישם, הוא סיפק את הדוגמה של פסיקת השופטים לגבי מבצעי הפיגוע הרצחני ב-2004 בציר כיסופים, שבו נרצחו טלי חטואל ז"ל תושבת גוש קטיף וארבע בנותיה. היא הגיעה לציר כיסופים ונורתה על ידי מחבלים שהגיעו עד הציר. מסתבר שהמחבלים הגיעו עד ציר כיסופים בחסות מספר מבנים, הצבא זיהה את המבנים כסכנה ביטחונית, ובג"צ למרות שאין לו מומחיות החליט למנוע את ההריסה. ‎

מוקדם יותר היום התייחסה נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות ואמרה: "בעקבות ראיון ששודר אתמול עם שר המשפטים, חשוב לי לומר לכם כי בעיניי יש לראות בחומרה את העובדה ששר משפטים במדינת ישראל, ביום השבעתו לתפקיד, בוחר לשתף אותנו בהשקפת עולם משפטית חסרת-תקדים וחסרת-אחריות שלפיה לא את כל פסקי-הדין הניתנים על ידי בית-משפט חייבים לכבד".

בדברים שנשאה בהשתלמות לנשיאים וסגני נשיאים של בתי המשפט הוסיפה חיות כי, "במלים אחרות, כל בעל דין יוכל מעתה בברכת שר המשפטים לבחור איזה פסק דין צריך לקיים ואיזה לא. ואני רוצה לומר על כך רק דבר אחד – בין תפיסת העולם הזו ובין אנרכיה של 'איש הישר בעיניו יעשה' – הדרך קצרה".

מנדלבליט לאוחנה: "החובה לציית לבית המשפט – אינה ניתנת לבחירה"

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הצטרף גם הוא להתקפה של נשיאת בית המשפט העליון נגד שר המשפטים הנכנס, ואומר כי "במדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, המושתתת על עיקרון שלטון החוק, החובה לציית לפסיקת בתי המשפט היא בגדר מושכלת יסוד, המשמשת ערובה להגנה על זכותו של כל אזרח במדינה. זו אינה אפשרות הנתונה לבחירה. מדובר בחובה המוטלת על כל אזרח וכל רשות שלטונית באשר היא".

מנדלבליט הוסיף, "לנגד עיני רשויות אכיפת החוק והתביעה הכללית – ובראשם היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה – עומדים רק שיקולים ענייניים ומקצועיים. החלטות מתקבלות אך ורק על בסיס חומר הראיות והוראות הדין, ולא חלילה משום שיקול זר. אנשי מערכת אכיפת החוק הם עובדי ציבור מסורים, הפועלים יום וליל כדי לשמור על אזרחי המדינה, ביטחונם, רכושם, וטובתם". יחד עם זאת הבהיר מנדלבליט בסוף הודעתו כי ימשיך לפעול בשיתוף פעולה מלא עם שר המשפטים ועם הממשלה, תוך הקפדה על שיח פורה ומכבד.

בהודעת הבהרה שפרסם מאוחר יותר כתב השר אוחנה "שיהיה ברור: בלי מערכת משפט אין דמוקרטיה. ברור לי לאחר צפייה בראיון ששודר הערב, שיש מקום להדגיש: לתפיסתי, האחריות הראשונה והעליונה של כל מדינה – היא לשלומם ולביטחונם של אזרחיה. לפני כל מה שנשמע טוב ומצטלם טוב. כאשר יש התנגשות בין חיי אזרחיה וחייליה של המדינה – לבין כל ערך אחר, האחרון צריך לסגת בפני הראשון".