סגן שר הבריאות מתנגד לתוכנית משרד האוצר להפחתת הגירעון בתקציב על ידי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה. לאחר שאמר בימים האחרונים כי אין כל אפשרות לקצץ בתקציב משרד הבריאות, הערב פורסם כי ליצמן מתכוין להצביע ביום ראשון נגד הממשלה

סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מתנגד לתוכנית משרד האוצר להפחית את הגירעון בתקציב על ידי קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה הערב (חמישי) פורסם ב'חדשות 12' כי ליצמן מתכוון להצביע ביום ראשון נגד הממשלה, זאת לאחר שאמר בימים האחרונים כי אין כל אפשרות לקצץ בתקציב משרד הבריאות. מוקדם יותר היום פורסם כי מערכת הבחירות גוררת את ישראל לגירעון תקציבי עמוק ובעקבות כך, לקיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה. באוצר החליטו על שורת צעדים על מנת להתגבר על ה"בור" בתקציב.

אם תאושר התוכנית, היא תתפרש על פני שלוש שנים, במשרד האוצר אומרים שגם אם התוכנית תצא לפועל, הצעדים עדיין רחוקים מלקרב את הממשלה ליעד הגירעון שהציבה לעצמה – בגובה 2.5%-3% בשנים אלה. כל מטרתם – להפחית את הגירעון החזוי ב-0.2%. כשגם לאחר הקיצוץ עדיין ישראל לא תעמוד ביעד הגירעון שהציבה לעצמה.

ליצמן דורש: 5 מיליארד שקל לתקציב משרד הבריאות

כבר בתקציב 2019 יתבצע קיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד שקל ברובו עבור מערכת הביטחון שתקבל 800 מיליון שקל ו-350 מיליון שקל לממן את תוכנית הצהרונים שמראש תוקצבה רק לשנת הלימודים הנוכחית. מאחר ומדובר בקיצוץ שבבסיס התקציב, הכסף שיילקח ממשרדי הממשלה לא יחזור אליהם בשנים הבאות.

ב-2020 הוא אמור לממן את תוכנית הצהרונים (שמוערכת ב-900 מיליון שקל) ולצמצום הגרעון. אולם גורמים באוצר מדגישים כי מעבר ל-2020 אין מימון לתוכנית הצהרונים, ואם תרצה הממשלה להפוך את התוכנית לקבועה יהיה עליה למצוא מקור תקציבי.

בדרך זו ניתן להבין את גודל המשימה שתעמוד בפני הממשלה שתושבע – בהנחה שראש הממשלה לא יחליט להוביל את מדינת ישראל למערכת בחירות שלישית ברציפות. זאת, מכיוון שהקיצוץ שתצטרך ממשלה זו לבצע יהיה גבוה פי חמישה מהקיצוץ שמדובר עליו עכשיו.