לפי הדיווח: לא נמסרה הודעה רשמית על טיסתו של שר החוץ הישראלי. כץ המריא הלילה לניו יורק, שם צפוי ליוועד עם השליח האמריקני למזרח התיכון. לשכת כץ סירבה להתייחס ללוח הזמנים שלו בשלושת הימים שהשר ישהה בניו יורק

שר החוץ ישראל כץ יצא הלילה (שישי) לניו יורק שם צפוי להיפגש היום עם שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, הפגישה אמורה לעסוק בין היתר בועידת בחריין שתתקיים לקראת סוף החודש, בה יושק החלק הכלכלי של תוכנית השלום של הנשיא טראמפ. כך אמר פקיד אמריקני בכיר ל'חדשות 13'. לפי הדיווח בלשכת שר החוץ סרבו למסור כל מידע בנושא, כמו כן, במשרד החוץ לא הוציאו הודעה רשמית על כך ששר החוץ יצא לניו יורק. בלשכת כץ גם סירבו להתייחס ללוח הזמנים של שר החוץ, שישהה בניו יורק שלושה ימים.

השבוע חלה התקדמות בהכנות לוועידה בבחריין, כאשר הבית הלבן הודיע כי מצרים, מרוקו וירדן אישרו כי ישתתפו בוועידה בעוד כשבועיים, "השתתפות שלוש המדינות בוועידה היא כישלון של הפלסטינים, שהפעילו לחץ נגדי בנסיון לשכנע עוד מדינות ערביות להחרים את הפסגה", צוטט ב'חדשות 13' בכיר בבית הלבן. השתתפותן של שלוש המדינות בוועידה, שמארגנת ארצות הברית כחלק מיוזמת השלום של הנשיא דונלד טראמפ, חשובה במיוחד לאור העובדה שלקחו בעבר חלק מרכזי במאמצי השלום במזרח התיכון. עם זאת, ההנהגה הפלסטינית הכריזה כי תחרים את הכנס, שנועד לעודד השקעה בשטחה.

חרף החרם הפלסטיני: מצרים מתכוונת להשתתף בוועידה הכלכלית בבחריין

ישראל עדיין לא קיבלה הזמנה רשמית להגיע לאירוע, שאמור להתקיים בעוד כשבועיים, בתאריכים ה-25 וה-26 ליוני. על פי הדיווח, יועצו הבכיר של טראמפ, ג'ארד קושנר, אמר לנתניהו כי ארה"ב ממתינה לקבל אישורים ממדינות רבות שהוזמנו לפסגה, בעיקר מוסלמיות, ורק לאחר שתקבל אותם תועבר לישראל הזמנה רשמית.

עבדאללה מלך ירדן אמר כי, "על ממלכת ירדן לקחת חלק בוועידות ויוזמות בינלאומיות הנוגעות לסוגיה הפלסטינית ובהן זו הצפויה להיערך בבחריין בסוף החודש". בפגישה שערך עם אישי ציבור ירדנים – בהם שרים לשעבר, עיתונאים, וראשי איגודים מקצועיים, אמר המלך הירדני כי הלחץ על מדינתם בעניין עמדתה בסוגיית עסקת המאה ירד, שכן לא צפויה התקדמות משמעותית בחודשים הקרובים.

כזכור, הבית הלבן הודיע לפני כחודש כי החלק הכלכלי של "תוכנית המאה" יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית ובחריין, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות ביהודה ושומרון ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס ההשקעות שייערך ב-25 וב-26 ביוני, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

זמן קצר לאחר הודעת הבית הלבן הצהירו הפלסטינים כי בכוונתם להחרים את הוועידה. שר הפיתוח החברתי הפלסטיני, אחמד מג'דלאני, אמר כי, "כל פלסטיני שישתתף יחשב כמשתף פעולה עם האמריקנים וישראל". שר ההסברה הפלסטיני וחבר הוועד המרכזי של הפתח, נביל אבו רודינה, התייחס לתוכנית בחוסר אמון ואמר כי היא חסרת תוחלת. "כל עסקה כלכלית ללא נתיב פוליטי, דינה להיכשל".