נתניהו צפוי לזמן מחר את ראשי 'איחוד מפלגות הימין' סמוטריץ ופרץ ולמנותם לשרים בממשלה. לפי הערכות פרץ ימונה לשר החינוך, ואילו סמוטריץ יקבל את תיק התחבורה. 'כחול לבן' ליועמ״ש: הורה לנתניהו שלא יגדיל את מספר השרים בממשלה

ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי לזמן מחר (שני) את ראשי 'איחוד מפלגות הימין' חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ ורפי פרץ ולמנות אותם לשרים בממשלה. לפי הערכות פרץ ימונה לתפקיד שר החינוך, ואילו יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ סמוטריץ ימונה לשר תחבורה וככל הנראה יקבל תיק קטן בנוסף. עוד עולה, כי לפי הסיכומים עם המפלגה הדתית, שניהם יכהנו כחברים בקבינט המדיני ביטחוני, אחד כחבר והשני כמשקיף.

בנוסף מתפרסם הערב כי נתניהו צפוי להתנות את מתן תיק התחבורה לח"כ סמוטריץ' בכך שלא יעצרו העבודות שמבצע משרד התחבורה בשבת. בעבר פורסם ב'חדשות JDN' כי סמוטריץ', צפוי להיתקל בבעיה קשה באם יקבל לידיו את תיק התחבורה. בין היתר ייאלץ להתמודד עם אישורים קיימים מטעם שר התחבורה לאשר נסיעות בשבת ועבודות תשתית ברכבת ישראל המתבצעות בעיצומה של שבת קודש רח"ל. כך גם בניית גשר יהודית בתל אביב.

חילולי השבת: האם ח"כ סמוטריץ' ייאלץ לוותר על תיק התחבורה?

בנוסף, במפרץ חיפה מתקיימת תחבורה ציבורית מידי שבת וזאת בשל אוכלוסייה לא יהודית גדולה המתגוררת בעיר, וזאת על פי הסטטוס קוו, לטענת משרד התחבורה, עוד מימי המנדט הבריטי. ופעילות זו ממומנת ע"י משרד התחבורה. חילולי שבת נוספים שהחלו לאחרונה הם משדה התעופה החדש רמון הסמוך לעיר אילת כאשר מופעל מידי שבת מערך אוטובוסים. חלק מקווי האוטובוסים של חברת אגד ואחרות, מופעלים באישור משרד התחבורה וזאת לאחר כניסת השבת וקודם צאתה.

לפי החוק הקיים, שר התחבורה רשאי לאשר הפעלה של קווים בשבת כאשר החליט שיש צורך בכך. וכך למעשה פעל השר הנוכחי ישראל כץ כאשר מרד התחבורה בראשותו אישר את הנסיעות. בעיה נוספת, מערך מוניות השירות פועל ברחבי הארץ כמידי שבת ומשרד התחבורה שיכול למנוע זאת, מאשר מידי שבת חילול שבת המוני בכל רחבי הארץ.

בעקבות סבב המינויים האחרון בממשלה פנו במפלגת 'כחול לבן' ליועמ״ש אביחי מנדלבליט במטרה שיורה לנתניהו שלא יגדיל את מספר שרי הממשלה בתקופת כהונתה של ממשלת המעבר, מכחול לבן נמסר: "סיעת כחול לבן, באמצעות באי כוחה עורכי הדין עודד גזית ויורי שוסטין, פנתה היום (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בדרישה כי יבהיר לראש הממשלה בנימין נתניהו, כי אין בסמכותו להגדיל את מספר שרי הממשלה בתקופת כהונתה של ממשלת המעבר".

בכחול לבן טוענים כי הוראת השעה המאפשרת למנות יותר מ-19 שרים (בניגוד לקבוע בחוק יסוד: הממשלה) אינה תקפה מעת שפוזרה הכנסת ה-20. במכתבם כותבים עורכי הדין של המפלגה למנדלבליט כי "נבקשך להבהיר לממשלת ישראל הנוכחית, כי אין בידיה הסמכות למנות שרים באופן שיביא להגדלת מספר חברי הממשלה מעבר ל-19, ובטרם ייעשה מעשה העומד בניגוד להוראות הדין".