יממה לאחר שדווח כי טהרן תכריז על נקיטת צעדים נוספים לצמצום ההתחייבויות שלה תחת הסכם הגרעין, איראן מודיעה כי תחצה את גבול האורניום המועשר ברמה נמוכה בתוך עשרה ימים וזאת בעקבות הזעם מהשתיקה של האיחוד האירופי מול ארה"ב

איראן הודיעה שבתוך עשרה ימים היא תחצה את גבול האורניום המועשר ברמה נמוכה, שהיא רשאית להחזיק במסגרת הסכם הגרעין. דובר סוכנות הגרעין בטהרן אמר שלאור "צרכי המדינה" איראן עשויה להגדיל את רמת העשרת האורניום לרמה של עד 20%. בניסיון להפעיל לחץ על מעצמות אירופה אמר הדובר שהן עדיין יכולות להציל את ההסכם – אבל חייבות לפעול במהירות.

ההודעה המדוברת הגיע יום לאחר שדווח כי טהרן תכריז על נקיטת צעדים נוספים לצמצום ההתחייבויות שלה תחת הסכם הגרעין. הצעד האיראני מגיע לאחר שארצות הברית הודיעה לפני שנה על פרישתה מההסכם. בשבת אמר נשיא הרפובליקה האסלאמית, חסן רוחאני, במהלך מפגש פסגה בינו לבין מנהיגי רוסיה, סין ומדינות אסייתיות נוספות שנערך בדושאנבה בירת טג'יקיסטן, כי בכוונת איראן להמשיך ולסגת מסיכומי הסכם הגרעין, וזאת בשל חוסר שיתוף פעולה מצד שאר המדינות החתומות על ההסכם.

בנוסף להגברת קצב העשרת האורניום אמר איש סוכנות הגרעין האיראנית כי בכוונת המדינה להגביר את ייצור המים הכבדים שיכולים לסייע בתחום הגרעין, גם בתחום המחקרי-מדעי וגם הצבאי, ואף לייצא מים כבדים, בניגוד להסכם הגרעין.

כזכור, רק לפני כשבוע אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, הגוף המפקח על ייצור נשק גרעיני באו"ם, כי איראן האיצה את קצב העשרת האורניום במדינה, אך לא ציינה אם איראן הפרה את מחייבותיה להסכם – קרי העשרת אורניום מעל ל-4%, או החזקה של כמות אורניום מעל למותר.