ראש הממשלה נתניהו אמר היום בטקס ממלכתי בבית הנשיא כי בשבוע הבא הממשלה תאשר תוספת של מיליארד שקל לתקציב הביטחון. "התמודדנו עם גירעונות גדולים יותר, גם עם הנוכחי נתמודד, נפחית ממקורות אחרים כדי להתמודד עם האתגרים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לראשונה לגירעון הגדול במשק ולחריגה מיעדי הממשלה בדברים שנשא בבית הנשיא לרגל אירוע זיכרון לנשיאי ישראל לשעבר.

נתניהו אמר במהלך נאומו: "התמודדנו עם גירעונות גדולים יותר, גם עם הנוכחי נתמודד. ביום ראשון הקרוב שר האוצר משה כחלון ואני נביא לממשלה תוספת חיונית לתקציב הביטחון של למעלה ממיליארד שקל. אבל אנחנו מביאים את זה תוך כדי הפחתה ממקורות אחרים. אנחנו שומרים על אחריות".

כזכור, משרד האוצר פרסם בשבוע שעבר (חמישי) את צעדים מרחיקי הלכת שהוא מעוניין לבצע כדי להפחית את הגירעון בתקציב שתופח מיום ליום. הצעדים, אם יאושרו, יתפרשו על פני שלוש שנים – והם רחוקים מלקרב את הממשלה ליעד הגירעון שהציבה לעצמה – בגובה 2.5%-3% בשנים אלה. כל מטרתם – להפחית את הגירעון החזוי ב-0.2%. כשגם לאחר הקיצוץ עדיין ישראל לא תעמוד ביעד הגירעון שהציבה לעצמה.

כבר בתקציב 2019 יתבצע קיצוץ רוחבי של 1.15 מיליארד שקל ברובו עבור מערכת הביטחון שתקבל 800 מיליון שקל ו-350 מיליון שקל לממן את תוכנית הצהרונים שמראש תוקצבה רק לשנת הלימודים הנוכחית. מאחר ומדובר בקיצוץ שבבסיס התקציב, הכסף שיילקח ממשרדי הממשלה לא יחזור אליהם בשנים הבאות.

עוד בנושא
מערכת הבחירות גוררת את ישראל לגירעון תקציבי עמוק ובעקבות כך, לקיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה. הצעדים, אם יאושרו, יתפרשו על פני שלוש שנים – והם רחוקים מלקרב את הממשלה ליעד הגירעון שהציבה אלא מטרתם – להפחית את הגירעון