הבית הלבן החליט היום שלא להזמין נציגים מישראל לוועידה בבחריין שתתקיים ב-25 ביוני ושבה יוצג החלק הכלכלי של תכנית השלום של טראמפ. אולם, ייתכן שייקחו בה חלק אנשי עסקים פרטיים מישראל. לשכת נתניהו עודכנה בהחלטה

הבית הלבן החליט היום (שני) שלא להזמין נציגים של ממשלת ישראל לוועידה בבחריין שתתקיים ב-25 ביוני ושבה יוצג החלק הכלכלי של תכנית השלום של טראמפ. "במהלך הוועידה הכלכלית בבחריין אנחנו נציג את החזון הכלכלי שלנו עבור העם הפלסטיני ולכן אנחנו רוצים להתמקד על ההיבט הכלכלי ולא על ההיבט המדיני", הסבירו בכירים בממשל האמריקאי ל'חדשות 13'. אולם, ייתכן שייקחו בה חלק אנשי עסקים פרטיים מישראל. הבית הלבן עדכן אמש את לשכת ראש הממשלה בהחלטה.

היום דיווח העיתונאי ברק רביד כי בימים האחרונים אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בדיונים סגורים כי הוא אינו מתכוון לרדוף אחרי הזמנה לוועידה. אך לשכת רה"מ הכחישה את הדברים. לדבריהם: "אין לראש הממשלה שום טענות כלפי האמריקנים והוא סומך על שיקול דעתם בכל הנוגע לוועידה בבחריין".

"כישלון של הפלסטינים": ירדן, מצרים ומרוקו ישתתפו בוועידה בבחריין

בהודעה הראשונית על קיום הוועידה אמרו בכירים בבית הלבן כי ישראל תוזמן להשתתף בוועידה בדרג גבוה, אך כעת מתברר כי לא ישראל ולא הפלסטינים ישתתפו בוועידה, זאת לאחר שהרשות הפלסטינית הודיעה מיד לאחר ההכרזה על הוועידה כי תחרים את האירוע. האמריקנים קיוו כי חרף החרם הפלסטיני יוכלו לנצל את הוועידה כדי לקדם את היחסים בין ישראל למדינות המפרץ.

שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני אמרה היום בפגישה עם שר החוץ הירדני איימן סאפאדי כי האיחוד האירופי ישלח נציג בדרג עבודה זוטר בלבד לוועידה בבחריין, שר החוץ הירדני אמר מצידו היום כי "לא צריך להגזים בחשיבות הכינוס בבחריין – זו בסך הכל סדנא".

כזכור, הבית הלבן הודיע לפני כחודש כי החלק הכלכלי של "תוכנית המאה" יושק בסוף חודש יוני. על פי הודעה משותפת של ארצות הברית ובחריין, החלק הכלכלי נועד לעודד השקעות ביהודה ושומרון ובעזה. במסגרת השקת חלק זה של התוכנית, יתקיים אירוע לגיוס ההשקעות שייערך ב-25 וב-26 ביוני, במנמה שבבחריין בהשתפות שרי כלכלה ואנשי עסקים.

זמן קצר לאחר הודעת הבית הלבן הצהירו הפלסטינים כי בכוונתם להחרים את הוועידה. שר הפיתוח החברתי הפלסטיני, אחמד מג'דלאני, אמר כי, "כל פלסטיני שישתתף יחשב כמשתף פעולה עם האמריקנים וישראל". שר ההסברה הפלסטיני וחבר הוועד המרכזי של הפתח, נביל אבו רודינה, התייחס לתוכנית בחוסר אמון ואמר כי היא חסרת תוחלת. "כל עסקה כלכלית ללא נתיב פוליטי, דינה להיכשל".