בריאיון ל"טיים" התייחס נשיא ארה"ב לתקיפת מכליות הנפט במפרץ ואמר: "ננקוט פעולה צבאית נגד טהראן כדי למנוע נשק גרעיני - אך לא בהכרח כדי להגן על שוק הנפט" טראמפ טען כי תקיפת המכליות היא "מינורית" • רוחאני: "לא נפתח במלחמה"

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, העניק היום (שלישי) ריאיון למגזין "טיים" ובחר לצנן את גובה הלהבות מול איראן בעקבות תקיפת מכליות הנפט במפרץ עומאן. הנשיא אמר כי למתקפה המיוחסת לאיראן, יש חשיבות זניחה, לדבריו: "המתקפה על מכליות הנפט מינורית, ונכון לרגע זה אנחנו לא שוקלים תגובת נגד", עוד אמר הנשיא כי "ננקוט בפעולה צבאית נגד טהראן כדי למנוע נשק גרעיני – אך לא בהכרח כדי להגן על שוק הנפט".

גם מהצד השני החליטו להנמיך להבות – נשיא איראן חסן רוחאני, אמר הבוקר בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית כי גם מדינתו לא שוקלת לתקוף. "איראן לא תפתח מלחמה נגד אף אומה", אמר. "אלו המתנגדים לנו הם קבוצה של פוליטיקאים עם מעט מאוד ניסיון".

מנגד, הבוקר פורסם כי שר ההגנה בפועל של ארה"ב, פטריק שנהאן, הודיע הלילה, כי ארה"ב תשלח כאלף חיילים נוספים למזרח התיכון, בעקבות האיום הגובר מצדה של איראן לדבריו, ועל רקע תקיפת שתי מכליות הנפט ביום חמישי, הירי לעבר המל"טים האמריקניים לפני כן ואיומה של טהרן להפר את הסכם הגרעין.

"בתגובה לבקשת הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב לכוחות נוספים, ובהמלצת ראש המטות המשולבים ובהתייעצות עם הבית הלבן, אישרתי הוספת כ-1,000 חיילים למטרות הגנה כדי לטפל באיומים מהאוויר, מהים ומהקרקע במזרח התיכון", אמר מזכיר ההגנה בפועל, פטריק שנהאן.

"ההתקפות האיראניות האחרונות מאמתות את המודיעין הנאמן והאמין שקיבלנו על ההתנהגות העוינת של הכוחות האיראניים והכוחות הנאמנים להם, המאיימות על ארצות הברית ועל האינטרסים שלה ברחבי האזור", אמר שנהאן, והוסיף כי "ארצות הברית אינה מבקשת עימות עם איראן".

"הפעולה כיום נעשית על מנת להבטיח את שלומם ורווחתם של אנשי צבאנו הפועלים בכל רחבי האזור ולהגן על האינטרסים הלאומיים שלנו", אמר שנהאן. "נמשיך לפקח על המצב ולבצע התאמות לרמות כוח האדם לפי הצורך".

גורם ביטחוני בארצות הברית, אמר כי הפריסה החדשה תכלול יכולות מודיעין אווירי, מעקב וסיור המסייעים באיתור איומים מודיעיניים. כמו כן, במסגרת הפריסה יתוגבר גם כוח האדם שיסייע בהגנת הכוחות האמריקניים שכבר נמצאים באזור.