רוסיה גינתה את החלטת ארה"ב לתגבר את כוחותיה במזרח התיכון. "הצעדים של האמריקנים הם פרובוקציות שעלולות להוביל למלחמה", אמר סגן שר החוץ הרוסי. עוד אמר על הסנקציות נגד איראן כי "צריך למצוא דרכים נוספות לאפשר לאיראן לייצא נפט שוב"

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי רייבקוב, הגיב היום (שלישי) על החלטת ארצות הברית לשלוח כאלף חיילים למזרח התיכון. רייבקוב אמר כי על ארצות הברית לבטל את ההחלטה לשלוח תגבור לכוחות לאזור מפרץ עומאן, כתגובה לאירוע בשבוע שעבר בו לפי האמריקאים תקפה איראן מכליות נפט. סגן שר החוץ הרוסי קרא לשני הצדדים להימנע מהסלמה נוספת.

בריאיון לתקשורת הרוסית אמר סגן השר כי "הצעדים של האמריקנים הם פרובוקציות שעלולות להוביל למלחמה", הבכיר התייחס גם להחלטת טהרן להגביר את קצב העשרת האורניום, ואמר כי "בקרמלין מבינים את הצעד ומאמינים כי האיראנים ידבקו בכמויות הכתובות בהסכם הגרעין". רייבקוב הוסיף כי על העולם למצוא דרך לסייע לאיראן כדי לשפר את המצב הכלכלי במדינה על אף הסנקציות האמריקניות. "צריך למצוא דרכים נוספות לאפשר לאיראן לייצא נפט שוב"אמר.

טראמפ: "לא שוקלים תגובת נגד על תקיפת מכליות הנפט"

הלילה שעון ישראל הודיע שר ההגנה בפועל של ארה"ב, פטריק שנהאן, כי ארה"ב תשלח כאלף חיילים נוספים למזרח התיכון, בעקבות האיום הגובר מצדה של איראן לדבריו, ועל רקע תקיפת שתי מכליות הנפט ביום חמישי, הירי לעבר המל"טים האמריקניים לפני כן ואיומה של טהרן להפר את הסכם הגרעין.

"בתגובה לבקשת הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב לכוחות נוספים, ובהמלצת ראש המטות המשולבים ובהתייעצות עם הבית הלבן, אישרתי הוספת כ-1,000 חיילים למטרות הגנה כדי לטפל באיומים מהאוויר, מהים ומהקרקע במזרח התיכון", אמר מזכיר ההגנה בפועל, פטריק שנהאן.

"ההתקפות האיראניות האחרונות מאמתות את המודיעין הנאמן והאמין שקיבלנו על ההתנהגות העוינת של הכוחות האיראניים והכוחות הנאמנים להם, המאיימות על ארצות הברית ועל האינטרסים שלה ברחבי האזור", אמר שנהאן, והוסיף כי "ארצות הברית אינה מבקשת עימות עם איראן".

"הפעולה כיום נעשית על מנת להבטיח את שלומם ורווחתם של אנשי צבאנו הפועלים בכל רחבי האזור ולהגן על האינטרסים הלאומיים שלנו", אמר שנהאן. "נמשיך לפקח על המצב ולבצע התאמות לרמות כוח האדם לפי הצורך".

גורם ביטחוני בארצות הברית, אמר כי הפריסה החדשה תכלול יכולות מודיעין אווירי, מעקב וסיור המסייעים באיתור איומים מודיעיניים. כמו כן, במסגרת הפריסה יתוגבר גם כוח האדם שיסייע בהגנת הכוחות האמריקניים שכבר נמצאים באזור.

בתוך כך, אמש פורסם על ידי צבא ארצות הברית תיעוד נוסף, שבו נראים לכאורה כוחות איראניים כשהם מסירים מוקש מאחת המכליות שהותקפו בשבוע שעבר במפרץ עומאן. לטענת ארה"ב, איראן היא שאחראית לפגיעה במכליות, "הסרטון והתמונות מוכיחים כי כוחות איראנים הם שביצעו את המתקפות", מסרו בצבא האמריקני. "הידע והמקצוענות שבהם הפעולה נעשתה מוכיחים כי אלו כוחות מאומנים ומוכשרים של משמרות המהפכה", אמרו.