הבחירות לתפקיד יושב ראש המפלגה יתקיימו בעוד פחות מעשרה ימים ויקחו בהם חלק כלל חברי המפלגה. יו"ר העבודה היוצא: "יש פחד של אנשים חזקים להצטרף לעבודה בגלל התרבות שלנו". ח"כ פרץ קרא לקיים הליך מכובד

ועידת מפלגת העבודה שהתכנסה הערב (ראשון) בגני התערוכה בתל אביב הכריעה כי הבחירות לתפקיד יושב ראש המפלגה יתקיימו בעוד פחות מעשרה ימים, בבחירות שיערכו ב2/7 יוחלו להשתתף כלל חברי המפלגה. במקרה של סיבוב שני, יחזרו חברי המפלגה להצביע שבוע לאחר מכן. כמו כן, חברי ועידת המפלגה הצביעו בעד הקפאת רשימת חברי הכנסת לבחירות הקרובות.

יו"ר העבודה היוצא ח"כ אבי גבאי, נאם הערב בפני ועידת המפלגה ואמר כי "לצד היתרונות העצומים שיש לעבודה, אנחנו לא מצליחים לשכנע להצביע למפלגה. משהו בדרך שבין הרעיון לבין המעשה, בין ערכים לבין המציאות – נשאר כל הזמן תקוע". לדבריו, יש הסבר לכך: "אני שומע את הקולות שמדברים על חידוד מסרים, שיקום, אני מציע לגעת באמת. בבעיה האמיתית. בעיניי, הכל מתחיל בתרבות – ואת התרבות צריך לשקם. וכדי לשקם צריך לשחרר את מה שתקוע: תקוע בתהליכים פנימיים מתישים וארוכים, תקוע במבנה מוסדי וארגוני מיושן, תקוע בקוצר רוח ובביקורתיות קיצונית, תקוע בקרבות חצר, מחנאות ופלגנות פנימית".

גבאי סיפר כי "לאורך כל השנתיים האלה ניסיתי לצרף כוחות פוליטיים למפלגה. ובכל פעם פגשתי את אותה התגובה – פחד, פחד של אנשים חזקים שמפחדים מהתרבות שלנו, הם היו אומרים לי "אני מאמין בדרך שלכם" אבל לא באים. תראו את אהוד ברק ויאיר גולן. הם לא באים. אין להם עמדות אחרות משלנו. מידיעה מלאה".

המועמד לראשות המפלגה ח״כ עמיר פרץ נאם גם הוא הערב בועידת המפלגה ואמר: "בימים בהם הימין הקיצוני מנסה לכפות על עם ישראל שיסוי וגזענות אנחנו נראה מפגן של אחדות והסכמות, בואו נהפוך את הועידה הערב, לועידה של אהבת חינם ופרגון גדול".

פרץ הודה ליו"ר היוצא ח"כ אבי גבאי ואמר: "אני רוצה להודות ליושב ראש המפלגה אבי גבאי על שעזר להגיע להסכמות האלה. כל יושב ראש מפלגה והמשמרת שלו, המשמרת שלך אבי, לא הייתה משמרת פשוטה, הובלת את המפלגה בימים סוערים בימים בהם הפוליטיקה הישראלית השתנתה לנו מול העיניים, לא סיימת את השירות שלך למען הציבור במדינת ישראל, ועוד נדע לשתף פעולה בעתיד".

פרץ קרא לחבריו להתמודדות חברי הכנסת איציק שמולי וסתיו שפיר לקיים הליך מכובד: "בואו נתמודד ברוח טובה, בהליך שיכבד את מפלגת העבודה וירים אותה". אמר פרץ והוסיף: "זאת הועידה האחרונה שתעסוק בנושאים הפנימיים. אנחנו מתכוונים לפתוח את המפלגה בפני קהלים חדשים שהם יהיו המפתח למהפך שלטוני במדינת ישראל". עוד אמר יו"ר העבודה לשעבר: "איציק וסתיו אתם תהיו שותפים מלאים בבניית העתיד של המפלגה. נותר לנו עוד שבוע אחד של התמודדות חשובה שתקבע את עתידה של מפלגת העבודה, ולאחריה שנים של שותפות".