ברקע הפרסומים על היוזמה לביטול הבחירות החוזרות, פועל יו"ר הכנסת אדלשטיין לבטל את פגרת הקיץ ולחוקק חוק חדש שיעניק הזדמנות להקמת ממשלה רחבה. הליכוד: "נתניהו מתייחס בכובד ראש לאדלשטיין ויבחן את הצעתו"

ברקע הפרסומים על היוזמה לביטול הבחירות החוזרות בחודש אלול הקרוב, הערב (שלישי) מפרסמים ב'חדשות 12' כי יו"ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין פועל למניעת הבחירות הנוספות. לפי הדיווח, אדלשטיין בדק את ההיתכנות למהלך בימים האחרונים אך מההלך היה נראה בלתי אפשרי, למרות זאת, בשעות האחרונות נראה שנמצא מתווה מסוים שהופך את הצעד לאפשרי מבחינה משפטית. מה שהופך את הפרסום לדרמטי ביותר הוא תגובת הליכוד כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס בכובד ראש ליו״ר הכנסת אדלשטיין והוא יבחן את הצעתו בימים הקרובים".

לפי הפרסום אלשטיין יכנס את נשיאות הכנסת על מנת לבטל את פגרת הבחירות. מרגע שהוכרזו הבחירות, מה שיאפשר לכנסת לחזור לפעילות. לאחר מכן יחוקק חוק חדש שיאפשר לבטל בחירות שכבר הוכרזו. יצוין כי במצב החוקי הנוכחי לא קיימת אפשרות כזאת, ולכן חוק כזה ייאלץ לעבור בקונצנזוס רחב מאוד כמו רוב של 80 חברי כנסת. במצב זה הצלחת המהלך תלויה בגיבוש תמיכה רחבה, את זה עושה אלדשטיין בימים אלה.

הבחירות יבוטלו? בימין בודקים בשמאל תוקפים – התגובות במערכת הפוליטית

אדלשטיין בודק אם יש עדיין אפשרות לכונן ממשלה רחבה, במצב הדברים הנוכחי, הסיכויים למהלך עדיין נמוכים, אך בינתיים ממשיכים לנסות להכשיר את הקרקע כדי שהוא יתאפשר. ‎

בשיחה לכאן חדשות העביר הערב אדלשטיין מסר לכחול לבן ואמר: "אני בא בידיים נקיות. כוונותיי רציניות ואין פה שום ספין. לא אקדם שום מהלך לביטול הבחירות ללא הסכמה רחבה של לפחות 80-75 חברי כנסת. בחדרים סגורים, גם אנשי כחול לבן אומרים שהם לא רוצים בחירות"

ב'ליכוד' ו'בכחול לבן' בודקים אפשרות: ביטול הבחירות והקמת ממשלת אחדות

כזכור, בתחילת השבוע פורסם כי גורמים בליכוד ובכחול לבן בודקים אפשרות לבטל את החוק לפיזור הכנסת ולהמשיך בכנסת הנוכחית בלי צורך ללכת לבחירות חוזרות באלול. לפי הפורסם ב'חדשות 12'. אם 80 חברי כנסת יצביעו בעד ביטול החוק לפיזור הכנסת, החוק מתבטל ועמו גם מערכת הבחירות כולה. השלב הבא בתוכניתם של הגורמים יהיה הקמת ממשלת אחדות של הליכוד ושל כחול לבן.

בדיווח ציינו כי, גישושים לממשלת אחדות כבר היו ביום פיזור הכנסת. רוב צמרת כחול לבן הייתה מוכנה לשקול שותפות עם נתניהו בנסיבות שנוצרו, אך לפיד שלל זאת על הסף.