סקר שערכה מפלגתו החדשה של אהוד ברק, מראה כי על אף שעדיין לא ברור מי יכהן ברשימה, המפלגה זוכה ללא פחות מ - 11 מנדטים. המפלגות שנפגעות מהמהלך - כחול לבן, והליכוד. ואיך משפיע המהלך על המפלגות החרדיות? • בפנים הסקר המלא

הסיבה להכרזת ברק? סקר שערכה מפלגתו החדשה של אהוד ברק, מראה כי המפלגה שעדיין לא ברור מי יכהנו כחברים ברשימתה זוכה ללא פחות מ – 11 מנדטים. חשוב לציין כי את הסקר הזמינה המפלגה החדשה, דבר שיכול להעיד על אמינותו.

על פי אותו סקר, הליכוד נחלש ב6 מנדטים ויורד ל-29, כחול לבן סופגת את המכה הקשה ביותר ומתרסקת ל-26, כאמור, רשימתו של אהוד ברק עם 11 מנדטים, הרשימה המשותפת בראשות עודה 10, ישראל ביתנו 8, יהדות התורה יורדת ל-7, הימין החדש -6, ש"ס לפי הסקר יורדת בשלושה מנדטים ומקבלת 5, איחוד הימין, העבודה ומרצ מקבלות כל אחת 4 מנדטים בלבד. לפי הסקר – גוש הימין 63. גוש מרכז שמאל 57.

הערב (רביעי) כינס ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר אהוד ברק מסיבת עיתונאים והכריז על חזרתו לחיים הפוליטיים לקראת מערכת הבחירות הקרובה. "החלטנו להקים מסגרת פוליטית. אגייס גורמים אמיצים ונפעל לסיום שלטון נתניהו". אמר ברק והוסיף: "ביבי, זה הזמן האחרון שלך ללכת הביתה. אתה תיתקל במיליוני ישראלים שהמדינה היא שלהם. החלום הציוני במדינה דמוקרטית חי וקיים. אני קורא מכאן לצאת מהמחנאות והמלכודת שטמן נתניהו. אני קורא לתנועה רחבה כדי להציל את הבית. זה הזמן לחיבורים".

ברק הוסיף לתקוף את נתניהו ואמר: "זה לא הזמן לרפיסות או פחד, זה לא הזמן לפסיביות או לדיבור עמום – זה לא הזמן להיות על הגדר. את שלטון נתניהו, עם הקיצוניים הגזענים המושחתים, עם המשיחיים והנהגה המושחתת שלו – את המשטר הזה יש להפיל, עתיד המפעל הציוני כולו מונח על הכף ואנחנו צריכים להתגייס לשלב ידיים לדבר חד וברור להיאבק בנחישות ולנצח".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר פנה למפלגת כחול לבן ישירות, ואמר: "היריבות שלנו היא עם נתניהו. יש מאות אלפי מצביעים הגונים ופטריוטים – בליכוד, בכולנו, בבית היהודי, בימין החדש, בישראל ביתנו ואפילו במפלגות החרדיות – אנשים שמבינים שנחצו כל הקווים האדומים. הציניות, חוסר הבושה והיעדר הגבולות לא ייעצרו רק ברדיפה של 'שמאלנים' – מי שרודף את אחיו ואחיותיו, מהר מאוד רודף את המשפחה כולה".

ברק אמר כי למפלגה שהוא מקים אין עדיין שם. עוד אמר ראש הממשלה לשעבר: "אני מאחל לכחול לבן הצלחה בבחירות. פעם קודמת היא לא הצליחה כי התנאי ההכרחי הוא גודל הגוש. המאבק על המפלגה הגדולה הוא לא נכון. הייתי שמח אם גנץ היה מרכיב עכשיו ממשלה – הוא איש מצוין. אנחנו פה כי זה לא קרה".