גורם ישראלי אישר את פרטי ההסכם בין ישראל לחמאס "סוכם על רגיעה בחסות האו"ם ומצרים". ישראל אישרה העברת ארבע מיכליות סולר לתחנת הכוח בעזה דרך מעבר כרם שלום ומרחב הדיג יורחב שוב ל-15 מייל ימיים.

גורם ישראלי אישר הבוקר (שישי) כי הושג הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס. הגורם הסביר כי ההסכם הגיע בהמשך לפניית האו"ם ומצרים לישראל, כדי שהאחרונה תאפשר להחזיר את מרחב הדיג ל-15 מייל ימיים ואת העברת הדלקים לעזה. חמאס התחייב בתמורה על הפסקת האלימות נגד ישראל. עם זאת, הגורם הבהיר כי אם ארגון הטרור לא יעמוד בהתחייבות – ישראל תחזיר את הסנקציות.

מוקדם יותר הבוקר אישרו גורמים ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים העברת ארבע מיכליות סולר לתחנת הכוח בעזה דרך מעבר כרם שלום. כמו כן, חיל הים החזיר את מרחב הדיג ל-15 מייל ימיים אף שהבוקר התרחשו באזור שתי תקריות במהלכן נאלצו הלוחמים לירות לעבר פלסטינים שחרגו מהאזור המותר.

הסכם רגיעה? זר בלונים ענק עם מטען נפץ אותר בשטח חקלאי

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "סווא" דווח הלילה כי ישראל וחמאס סיכמו על רגיעה מחודשת בחסות האו"ם ומצרים. על פי הדיווח, בו צוטט גורם באו"ם, ההבנות נכנסו לתוקפן הלילה. ובמסגרתן ישראל תשוב להזרים סולר לתחנת הכוח בעזה ומרחב הדייג יורחב שוב ל-15 מייל ימיים. בנוסף, הוסכם כי ישראל מתחייבת שלא לירות על המפגינים המשתתפים בתהלוכות השיבה.

חמאס מצדו התחייב לרסן את ההפגנות השבועיות על גדר המערכת ולהפסיק את הפרחת בלוני התבערה לשטחי ישראל. הסכם הרגיעה בין הצדדים הגיע לאחר שקרוב ל-100 שרפות פרצו מתחילת השבוע כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה , מתוכן לפחות 19 מוקדי אש פרצו רק אתמול.

למרות הדיווחים על הסכם הרגיעה שהושג בין ארגון הטרור חמאס לישראל, שבמרכזו הפסקת שיגור הבלונים שגרמו לעשרות שריפות בימים האחרונים, הבוקר נחת בצאלים שבנגב המערבי זר בלונים ענק עליהם חובר מטען נפץ, חבלן של המשטרה הגיע אל המקום כדי לטפל בחפץ החשוד. ההערכה היא שהזר שוגר לעבר ישראל במהלך הלילה.

שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב להסכם וכתב: "גם הבוקר כמו בריטואל חוזר, הודו אנשי החמאס לבנימין נתניהו על כל ההקלות שניתנו להם במסגרת הסכם הכניעה ("הרגיעה") המגמתי מצידנו ושלחו לתושבי מדינת ישראל זר בלונים ענק עם מטען נפץ". לדבריו: "יש רגעים בחיים בהם חייבים ליישם את האימרה: כח יענה רק בכח. מעגל הטרור המטורף של החמאס שמתחיל בבלוני נפץ ומסתיים בדמי שתיקה כבר מזמן לא מביא לשקט אמיתי".

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד תקף את הסכם הרגיעה עם החמאס ואמר כי "בפעם המי יודע כמה נחתם הסכם רגיעה עם החמאס. ההסכם הזה שווה כמו קודמיו, כלום. כמה ימי שקט וחזרה לשיגרה. חמאס מחזיק ושולט משני צידי הגדר, מצד אחד את האוכלוסייה האזרחית בעזה ומצד שני את ישובי עוטף עזה. ברצותו מבעיר את השטח וברצותו חותם על רגיעה. ממשלת ישראל איבדה כל עניין בתושבי העוטף".