השרפות בעוטף נמשכות. בחסדי שמים נוטרל מטען נפץ שהוחבא בתוך ספר עם כיתוב בעברית, המטען הוצמד לצרור בלונים הגדול כשהמטרה הייתה שהוא יתנתק מהבלונים ויראה כספר בעברית תמים למראה. ראשי מועצות בעוטף זועמים: "התחושה נוראית"


צילום: משה ברוכי יערן קק״ל, ביטחון אשכול וביטחון שער הנגב

למרות הדיווחים על הסכם רגיעה שהושג בין ישראל וחמאס, גם הבוקר (שישי) נמשכת האש בעוטף עזה, ארבעה מוקדי שרפות דווחו מהבוקר שנגרמו מבלוני תבערה. הבוקר דווח על שרפה בשטחי המרעה של אחד מקיבוצי המועצה האזורית שער הנגב ולאחר בדיקה התברר שהיא נגרמה כתוצאה מבלון תבערה. בהמשך דווח על מוקד אש נוסף בין אור הנר לשדרות ומוקד אחר ביער בארי, צוותי קק"ל וצה"ל פועלים בשטח לכיבוי הדליקות.

מוקדם יותר היום דווח כי צרור בלונים שאליו חובר מטען נפץ, נחת בשטח פתוח בתחום המועצה האזורית אשכול. לצרור הבלונים הגדול הוצמד מטען נפץ שהוחבא בתוך ספר עם כיתוב בעברית. חבלני משטרה זיהו כי הספר היה ממולכד, כשהמטרה ככל הנראה הייתה שהוא יתנתק מהבלונים ויראה כספר בעברית תמים למראה, ונטרלו אותו.


צילום: משה ברוכי, יערן קקל

גורם ישראלי אישר הבוקר כי הושג הסכם רגיעה בין ישראל לחמאס. הגורם הסביר כי ההסכם הגיע בהמשך לפניית האו"ם ומצרים לישראל, כדי שהאחרונה תאפשר להחזיר את מרחב הדיג ל-15 מייל ימיים ואת העברת הדלקים לעזה. חמאס התחייב בתמורה על הפסקת האלימות נגד ישראל. עם זאת, הגורם הבהיר כי אם ארגון הטרור לא יעמוד בהתחייבות – ישראל תחזיר את הסנקציות.

מוקדם יותר הבוקר אישרו גורמים ביחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים העברת ארבע מיכליות סולר לתחנת הכוח בעזה דרך מעבר כרם שלום. כמו כן, חיל הים החזיר את מרחב הדיג ל-15 מייל ימיים אף שהבוקר התרחשו באזור שתי תקריות במהלכן נאלצו הלוחמים לירות לעבר פלסטינים שחרגו מהאזור המותר.

בסוכנות הידיעות הפלסטינית "סווא" דווח הלילה כי ישראל וחמאס סיכמו על רגיעה מחודשת בחסות האו"ם ומצרים. על פי הדיווח, בו צוטט גורם באו"ם, ההבנות נכנסו לתוקפן הלילה. ובמסגרתן ישראל תשוב להזרים סולר לתחנת הכוח בעזה ומרחב הדייג יורחב שוב ל-15 מייל ימיים. בנוסף, הוסכם כי ישראל מתחייבת שלא לירות על המפגינים המשתתפים בתהלוכות השיבה.

חמאס מצדו התחייב לרסן את ההפגנות השבועיות על גדר המערכת ולהפסיק את הפרחת בלוני התבערה לשטחי ישראל. הסכם הרגיעה בין הצדדים הגיע לאחר שקרוב ל-100 שרפות פרצו מתחילת השבוע כתוצאה מבלוני תבערה שהופרחו משטח הרצועה , מתוכן לפחות 19 מוקדי אש פרצו רק אתמול.

ראשי רשויות בעוטף עזה זועמים על החתימה על ההסכם, במיוחד כשבלוני הנפץ ממשיכים לזרום מעזה. ‏ראש מועצת אשכול, שבשטחה נחתו הבוקר בלוני התבערה, תקף את הרגיעה: "הדרג המדיני והצבאי הפך אילם. עזבו אתכם מבחירות, תדברו שנוכל לעדכן את הציבור. זה מדהים ההתעלמות הזאת. התחושה היא נוראית".

ראש המועצה האזורית שדות נגב, תמיר עידאן, הגיב לדיווחים על ההסדרה ואמר: "לא קיבלנו אף עדכון מהצבא או מהממשלה על הסדרה כזו או אחרת. גם הפעם, אנחנו ניזונים ממידע באמצעות אמצעי התקשורת וארגוני הטרור. מי שצריך לקבוע את המדיניות היא ממשלת ישראל שצריכה להגיב בצורה משמעותית שתרתיע את החמאס ותעצור את טרור בלוני התבערה באופן מוחלט".


צילום: משה ברוכי, יערן קקל

שר הביטחון לשעבר, ח"כ אביגדור ליברמן, הגיב להסכם וכתב: "גם הבוקר כמו בריטואל חוזר, הודו אנשי החמאס לבנימין נתניהו על כל ההקלות שניתנו להם במסגרת הסכם הכניעה ("הרגיעה") המגמתי מצידנו ושלחו לתושבי מדינת ישראל זר בלונים ענק עם מטען נפץ". לדבריו: "יש רגעים בחיים בהם חייבים ליישם את האימרה: כח יענה רק בכח. מעגל הטרור המטורף של החמאס שמתחיל בבלוני נפץ ומסתיים בדמי שתיקה כבר מזמן לא מביא לשקט אמיתי".

מספר 2 בכחול לבן, ח"כ יאיר לפיד תקף את הסכם הרגיעה עם החמאס ואמר כי "בפעם המי יודע כמה נחתם הסכם רגיעה עם החמאס. ההסכם הזה שווה כמו קודמיו, כלום. כמה ימי שקט וחזרה לשיגרה. חמאס מחזיק ושולט משני צידי הגדר, מצד אחד את האוכלוסייה האזרחית בעזה ומצד שני את ישובי עוטף עזה. ברצותו מבעיר את השטח וברצותו חותם על רגיעה. ממשלת ישראל איבדה כל עניין בתושבי העוטף".