אילוסטרציה. צילום: יעקב נעמי / לע"מ

איראן מאשרת: חרגנו מכמות האורניום המעושר שנקבעה בהסכם

סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס" ציטטה מקור מקומי שטוען כי הרפובליקה האסלאמית הוציאה לפועל את איומיה - וחצתה את רף המקסימום של האורניום המועשר שבו מותר לה להחזיק. ראש המוסד: "הצלחנו להאט את ההתקדמות"

סופו של הסכם הגרעין? סוכנות הידיעות האיראנית הרשמית למחצה "פארס" ציטטה היום (שני) מקור מקומי שטוען כי הרפובליקה האסלאמית הוציאה לפועל את איומיה – וחצתה את רף המקסימום של האורניום המועשר שבו מותר לה להחזיק. בכך למעשה הפרה אירן ביודעין את הסכם הגרעין שעליו חתמה עם המעצמות ב-2015, שקובע כי המדינות החברות בו צריכות לפרוש במקרה של חריגה כזו.

הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, נזכיר, קבע כי איראן תצמצם מאוד את תוכנית הגרעין שלה, אך לא תזנח אותה לחלוטין, ובתמורה הוסרו מעליה רוב הסנקציות הבינלאומיות הקשות שנאכפו נגדה במשך שנים על רקע תוכנית זו. אלא שבשנה שעברה מימש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ את איומו והודיע כי ארה"ב פורשת מההסכם, לטענתו משום שמדובר בהסכם גרוע ומשום שהסרת הסנקציות אפשרה לאיראן להמשיך בפעילות מערערת היציבות שלה ברחבי המזרח התיכון והעולם.

איראן הודיעה היום (שני) כי חרגה מכמות האורניום המעושר המותרת לה על פי הסכם הגרעין ועברה את רף 300 הקילוגרמים עליו הוסכם. המהלך מגיע אחרי תקופה בה איימו בטהרן כי בתגובה לסנקציות האמריקאיות על המדינה ומנהיגיה וחוסר היכולת של אירופה לקדם מהלך לשיפור מצבה, יפרו את הסכם הגרעין ויחרגו מההסכמות שהושגו ב-2015.

מוקדם יותר היום במהלך כנס הרצליה אמר ראש המוסד, יוסי כהן, ביחס לאיראן כי "החומר שהבאנו מהארכיון האיראני והצגנו לעולם שינה במידה רבה את ההתייחסות של העולם לאיראן. בשבועות האחרונים התחוללה שורה של התקפות על מכליות נפט במפרץ ועל מתקני תעופה ודלק בסעודיה ועל אזור השגרירות בעיראק. התקפות אלה, למרות שהתרחשו נגד יעדים שונים ובזירות שונות, הן מערכה אחת שיוצרה בידי גורם אחד. "הדיון שהתקיים בשאלה מי אחראי להתקפות הוא חיוני. אני אומר בוודאות כי איראן עומדת מאחודי ההתקפות האלה. הן אושרו על ידי ההנהגה האיראנית והוצאו לפועל על ידי משמרות המהפכה. איראן מנסה לומר לעולם כי אינה חוששת מהסלמה ואם לא יוסרו הסנקציות היא תפגע במשק הנפט העולמי".

2 תגובות

זכרני נא בזאת כי יעברו פחות משנתיים ולאירן עוד פצצות וטילי אטום גרעיניות והנה הם משלחים לאמריקה וישראל וערים נחרבות בזו אחר זו ועיניהם יצאו מחוריהן והכל נחרב.
אין לכם אומץ לפוצץ לאירן את הבתי חרושת. למה? כי כתוב בנביאים שמלך פרס הולך ומחריב העולם כולו.

אדון 'משיח' אתה בעצמך מבין את מה שכתבת??

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *