חברת המודיעין הישראלית ISI פרסמה תמונות לוויין בה נראה הרס מוחלט של האנגר גדול במכון סרס שבפאתי דמשק. בצילום נראה המקום שבו עמד האנגר ומעריכים כי אוחסנו בו אמל"ח מתקדם. בתקיפה המיוחסת לישראל נהרגו 18 בני אדם


צפו ביירוטים הלילה בשמי דמשק

צילומי לוויין שנחשפים הערב מראים כי בתקיפה של ישראל הלילה (בין ראשון לשני) בסוריה, הושמד האנגר גדול בתוך המתחם שהותקף. בדוח מודיעין של חברת ISI הישראלית עולה כי ההאנגר, שגודלו 12X30 מטרים, ככל הנראה שימש לאחסון אמל"ח מתקדם או רכיבים רגישים אחרים שהצריכו תקיפה מדויקת. לפי דיווחים הבוקר בסוריה האתר שהותקף משמש את איראן וחיזבאללה.

המרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם דיווח הבוקר כי 18 בני אדם נהרגו הלילה בתקיפות שיוחסו לישראל בסוריה. בהרוגים בתקיפות באזור חומס ודמשק – עשרה לוחמי מיליציות התומכות באסד, בהם סורים וזרים. לפי הדיווח, שישה אזרחים נהרגו, בהם שלושה ילדים ואישה. בסוריה מעריכים שמספר ההרוגים יעלה, שכן עשרות נפצעו ובהם באורח קשה.

דיווחים בסוריה: ישראל תקפה בדמשק ובחומס – מערכות נ"מ הופעלו • צפו

התקשורת הסורית דיווחה הלילה כי מטוסי קרב ישראלים וספינות של חיל הים ירו טילים לעבר מטרות צבאיות בבירה דמשק ובעיר חומס. על פי הדיווחים לפחות עשרה יעדים של צבא אסד, איראן וחיזבאללה בדמשק ובחומס הותקפו. לפני כן דווח כי פיצוצים עזים נשמעו בעיר, לאחר שמערכות ההגנה האוויריות הגיבו למתקפת הטילים. בסוריה טענו כי הם הצליחו ליירט מספר טילים. עוד טענו גורמים סוריים כי התקיפות בוצעו משמי לבנון.

על פי הדיווחים, בין היעדים שישראל תקפה הלילה בסיס דיביזיה 1 באל-כיסווה, שמדרום לבירה דמשק, מפקדות של כוחות משמרות המהפכה בבסיס חטיבה 91 הסמוך והמרכז למחקרים מדעיים בג'מאריא שהותקף, לפי דיווחים שונים, על ידי ישראל כמה פעמים בשנים האחרונות. לפי גורמי מודיעין מערביים, המשטר מפתח במקום נשק כימי. עוד הותקף, מרכז מחקר מדעי בפרברי חומס, ובסיס אווירי בדרום חומס, שם מוצבים כוחות איראניים ושל חיזבאללה.

על פי המרכז שמקום מושבו בבריטניה, התקיפה הישראלית בוצעה באמצעות מטוסי קרב וספינות ישראליות שתקפו לפחות עשרה יעדים של משטר אסד, איראן וחיזבאללה בחומס ובדמשק. לפי ההודעה, בתקיפה נפגעו גם אתרים של חיזבאללה שממוקמים בהרי קלמון הסמוכים לגבול לבנון-סוריה. התקיפות, לפי הדיווחים, גרמו לשריפות גדולות במחסני אמל"ח באותם אזורים.

תמונות הלוויין מוכיחות: הושלמה פריסת מערכת ה-S-300 על אדמת סוריה

במקביל, בקפריסין דיווחו על עצם זר שנפל מהשמיים והצית שרפה אולם לא ברור עדיין האם יש קשר בין האירועים. עם זאת עלה החשד שמדובר באחד מטילי היירוט הסוריים שהחטיא את המטרה, ככל הנראה מסוג S-200. תושבים סיפרו בתקשורת בקפריסין כי הם ראו אור בשמיים ושמעו שלושה פיצוצים עזים ממרחקים של קילומטרים.

שר החוץ של צפון קפריסין, קורדט אוזרסאי, אמר כי גורמים רשמיים בודקים את הפסולת. "על פי המידע שקיבלתי מהמקורות הצבאיים שלנו, הגורם לתקרית שאירעה הלילה לא היה מטוס או אחד מרכבינו הצבאיים", הוא כתב בטוויטר. "חיילינו, שוטרים ולוחמי האש שלנו עושים בדיקות ומגיבים בזירה".