איזנקוט, אמש. צילום: גלעד קוולרצ'יק

איזנקוט: "נתתי אישור להפעיל אש כלפי מפעילי בלונים"

הרמטכ"ל לשעבר התייחס אמש למצב בדרום עליו היה אחראי עד לאחרונה: "ברצועת עזה יש 2 מיליון איש שרואים את הטרור כדרך המרכזית למימוש המאווים שלהם. האזרח הישראלי רואה את השריפות בגבול עזה הוא לא רואה את הטיפול במנהור מעזה"

הרמטכ"ל לשעבר רב אלוף במיל' גדי איזנקוט, התייחס אמש בכנס הרצליה למצב בדרום עליו היה אחראי עד לאחרונה, "ברצועת עזה יש 2 מיליון איש, ביהודה ושומרון 2.8 והם רואים את הטרור כדרך המרכזית למימוש המאווים הפוליטיים-דתיים-חברתיים שלהם והאתגר ואסטרטגית הפעולה כאן היא מאוד מורכבת".

בכנס שנערך על ידי המכון למדיניות ואסטרטגיה במרכז הבינתחומי, הוסיף איזנקוט, "בניגוד לאסטרטגיה המאוד מוצלחת בהתנגדות לגרעין ולהתבססות חיזבאללה, הסוגייה הפלסטינית הרבה יותר מורכבת ואנחנו ניסינו לספק כמה שיותר ביטחון וחופש לדרג המדיני לפעול בשקט. אחרי צוק איתן הצלחנו לתחזק ההרתעה במשך 3.5 שנים וזה הופר על ידי החמאס משיקולים פנימיים ומהחלטה מודעת להתחכך בנו בצעדות המוניות".

"התהוותה מציאות בדרום שאנו פועלים בעיקר מנגד. לא מזלזל בהד הציבורי ובפגיעה בתחושת הביטחון, אמון החברה בצבא זה הכלי הכי חשוב בביצוע המשימה. החל מאפריל 2018 נתתי אישור להפעיל אש כלפי מפעילי בלונים. האזרח הישראלי רואה את השריפות בגבול עזה הוא לא רואה את הטיפול במנהור מעזה".

אייזנקוט התייחס גם לכשירות הצבא ולסיכוי שישראל תאלץ לצאת למערכה בקרוב: "לא אגיד שהכשירות של היבשה היא ב-100 אחוז אבל כשירות היבשה היא כשירות טובה ולצה"ל יש את מרכיבי הפעולה היבשתיים המתקדמים בעולם. בחמש שנים האחרונות מדינת ישראל זוכה למציאות שאין מלחמה. אין מערכה גלויה אך יש מערכה שבין מערכות. הביטחון הלאומי של ישראל בשיאו. שקט שלא היה כדוגמתו 30 שנה, בהחרגת האירועים בגבול עזה. אולי נגיע לשם למערכה אך זה חייב להיות בשיקול דעת מעמיק ומטעמים נכונים".

2 תגובות

זה לא מובן: שקט שלא היה 30 שנה?…

הוא פשוט שקרן. אני זוכר את הדיון בשאלה אם לירות במפריחי הבלונים והעפיפונים והוא התנגד כי הם ילדים.

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *