בכירים ברמאללה אמרו כי שליחי הבית הלבן למזה"ת ג'ראד קושנר וג'ייסון גרינבלט מרחיקים את האפשרות להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים. הבכירים תקפו גם את השגריר פרידמן על רקע השתתפו בחשיפת "הדרך לעולי הרגל"

בכירים ברשות הפלסטינית אמרו היום (חמישי) במהלך התייעצויות שקיימו ברמאללה, כי שליחי הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט וג'ארד קושנר, "מחסלים כל סיכוי להשגת שלום במזרח התיכון". הבכירים החברים בוועד הפועל של אש"ף, תקפו גם את שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן, על רקע השתתפותו בחשיפת "הדרך לעולי הרגל" בעיר העתיקה בירושלים הגדירו אותו – "מתנחל". לדבריהם: "השתתפותו חסמה כל אפשרות לדבר על תפקיד האמריקאים באזור, זאת לאור חבירת אמריקה לימין הקיצוני ולמתנחלים".

הדברים פורסמו ב'מעריב', לפי הפרסום, הבכירים דחו גם את דברי יועצו הבכיר של טראמפ וחתנו, ג'ראד קושנר, שצוטט אומר השבוע כי "עסקת המאה", תבקש לשלב פליטים פלסטינים בתוך מדינות ערב. "קושנר מדבר על סיום זכות השיבה לאחר כשלון סדנת בחריין בניסיון למכור אשליות, הוא מקווה לעשות זאת באמצעות מיליארדי דולרים בניסיון לסחור בזכויות הפלסטינים תמורת כסף ופרוייקטים וירטואליים".

קושנר, שעומד בראש צוות השלום של הבית הלבן אמר אתמול בשיחת עם כתבים מישראל ומהעולם הערבי כי הבית הלבן יודיע בשבוע הבא על צעדי המשך בנוגע לתכנית השלום. "בשבוע הבא נודיע מה הצעדים הבאים שלנו ונמשיך להתקדם", אמר.

"אנחנו מרוצים מאיך שהתנהלה הסדנה בבחריין, ומהעובדה שכולם אמרו שזו תכנית טובה, אבל צריך שממשלות יהיו מוכנות להגשים את המטרות", אמר קושנר והוסיף: "כששמים קודם את הפוליטיקה, אנשים חוששים להמשיך הלאה, ואנחנו עשינו את ההפך. העובדה שהצבנו תכנית ברורה של 140 עמודים מראה שמדובר בתכנית רצינית".

קושנר תקף בחריפות את הרשות הפלסטינית שסירבה לקחת חלק בסדנה הכלכלית שהתקיימה בבחריין, "ההנהגה הפלסטינית עשתה טעות אסטרטגית כשלא הצטרפה לסדנה הכלכלית בבחריין. הם נראו די טיפשים כשניסו להיאבק בזה. הצגנו חזון של שגשוג ותקווה לעם הפלסטיני, ולא ברור לי מה ההנהגה שלו מוכרת לו. התגובה שלהם הייתה היסטרית ולא מועילה. אנו מאמינים שהיעד של מנהיגות צריך להיות שמירה על העם שלה, לתת לו אפשרות לשגשוג. לא ראינו את ההנהגה הפלסטינית נוקטת צעדים קונסטרוקטיביים כדי שהעם שלה יהיה יותר בטוח ומשגשג".

הוא ציין כי הוא מאמין שיו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, רוצה שלום. "יש לי הרבה מאוד כבוד אליו. הוא הקדיש את חייו לניסיון לעשות שלום והיו לו עיכובים בדרך, כמו לאבד את עזה לחמאס. אני מקווה שנוכל לתת לו את ההזדמנות לנסות להשיג את זה. הנשיא טראמפ מאוד מחבב את אבו מאזן באופן אישי, ואם הפלסטינים יסכימו לדבר איתנו הם יגלו הזדמנות ופוטנציאל לפתור סכסוך שלא נפתר הרבה מאוד זמן".

עוד אמר יועצו הבכיר של טראמפ כי "סביב עבאס (אבו מאז) יש אנשים שלא מעוניינים בתוכנית ולכן הם אומרים דברים מטורפים. אנחנו לא מופתעים מזה ואיננו מאבדים את קשר העין עם המטרה להציג לישראלים ולפלשתינים חזון שיראה כיצד הם יכולים לחיות טוב יותר". קושנר שב ואמר כי "הפלשתינים מתחילים לראות שלא ישראל, אלא ההנהגה שלהם אחראית לבעיות שלהם ולכך שאין להם הזדמנויות".