שר החוץ האיראני אמר שהמעצמות לא יקבלו הסכם טוב יותר משנחתם ב-2015 "טראמפ בטיפשותו חשב שיביא להסכם טוב יותר" • נתניהו: "הסכם הגרעין עם איראן היה תמיד מבוסס על שקר", לדבריו: "הוא נתן לאיראן דרך להשיג ארסנל גרעיני"

שר החוץ האיראני מוחמד זריף אמר היום (שני) כי איראן לא תסכים לנהל משא ומתן על הסכם גרעין טוב יותר מבחינת המעצמות, לדבריו לא יהיה הסכם שייתן יותר מאשר ההסכם שנחתם ב-2015. "טראמפ בטיפשותו חשב שהריגת הסכם הגרעין על ידי טרור כלכלי תביא לו עסקה טובה יותר", כתב זריף בטוויטר. "ככל שמתבהר שלא יהיה הסכם גרעין טוב יותר, הם דוחקים בביזאריות את ההיענות המלאה של איראן. יש דרך החוצה, אבל לא כשהצוות של טראמפ ממונה".

הבוקר מסר דובר סוכנות הגרעין האיראנית, בהרוז קמלוונדי, כי מועצת הביטחון העליונה ברפובליקה האסלאמית דנה בהגדלת העשרת האורניום מעבר ל-20%, הדובר אמר כי צפויים להתקיים דיונים נוספים בנושא. "חיכינו חודשיים, והשלב השני החל אתמול", אמר הדובר לגבי הנסיגה האיראנית מהסכם הגרעין. "כמובן, זה מגיע לאחר שנה של המתנה סבלנית לכך שהצד השני ימלא את התחייבויותיו".

טראמפ שוב מאיים על טהרן: "לאיראן כדאי להיזהר"

מדובר במהלך משמעותי במיוחד, זאת משום שרמה זו מאפשרת ייצור נשק גרעיני. כמו כן, אמר הדובר כי איראן שוקלת להמשיך לשלב השלישי של הפרת סעיפי הסכם הגרעין, בהוספת צנטריפוגות מסוג 2 ו-IR-2. קמלוונדי טען כי "ארצות הברית לא אפשרה לעם האיראני ליהנות מיתרונות הסכם הגרעין".

"הסכם עם איראן מבוסס על שקר"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום בריאיון לג'ון הייגי בפני כנס בוושינגטון (באמצעות שידור לווייני) כי "הסכם הגרעין עם איראן היה תמיד מבוסס על שקר: שאיראן אינה מנסה להשיג נשק גרעיני. אנו חשפנו את השקר הזה כששלחנו את הפעילים האמיצים שלנו ללב ליבה של טהראן, והם הביאו את ארכיון הגרעין הסודי של איראן. הארכיון הראה שהם עבדו על פיתוח פצצות גרעיניות כבר לפני 20 שנה".

נתניהו המשיך: "לא רק שההסכם היה מבוסס על שקר, הוא הסכם נורא משום שהוא נתן לאיראן דרך להשיג ארסנל גרעיני כשההגבלות על תכנית הגרעין של איראן היו מוסרות. הוא לא מנע את גישתה של איראן לפצצה, הוא סלל לה את הדרך". ראש הממשלה טען כי "למעשה, הוא לא הצליח לפתור את הבעיה היחידה שהוא היה אמור לפתור. הוא החמיר בעיות נוספות בכך שהסיר סנקציות על איראן ובכך סייע לאיראן לתדלק את מכונת המלחמה שלה באזור. כשהוסרו הסנקציות, איראן קיבלה עשרות מיליארדים של דולרים, אולי אף מאות מיליארדים, שנוצלו כדי לממן את תוקפנותה".

"לכן כל כך חשוב שהנשיא טראמפ החליט באומץ לצאת מההסכם הרע הזה". הצהיר נתניהו "הוא החליט להטיל מחדש סנקציות, וישראל מאוד מודה לו על כך משום שזה חיוני לביטחונה של ישראל, לביטחון האזור, לביטחון ארה"ב ולביטחון העולם".

"כעת איראן תקפה מכליות, היא הפילה מל"טים אמריקנים, היא יורה טילים על שכנותיה. חשוב להגיב לפעולות הללו, לא בהקלה בלחץ אלא בהגדלת הלחץ. עלינו לעמוד בפני תוקפנותה של איראן עכשיו. אירופה צריכה לגבות את הסנקציות שהטיל הנשיא טראמפ. אנחנו בהחלט עשינו את זה".