דובר צה"ל: "בניית המכשול התת קרקעי בגבול רצועת עזה חשפה תוואי מנהרה נוסף בדרום הרצועה. בשעות אלה מבצעים לוחמי צה״ל חקר של התוואי". ממהמועצה אזורית אשכול נמסר כי "צה"ל עדכן בדבר גילוי המהנהרה"

דובר צה"ל מוסר הערב (שני) כי במהלך בניית המכשול התת קרקעי בגבול רצועת עזה, נחשף תוואי מנהרה חדשה באזור דרום הרצועה. הדובר הוסיף כי "בשעות אלה מבצעים לוחמי צה״ל חקר של התוואי".

מהמועצה אזורית אשכול נמסר כי "המנהרה אותרה הודות לאמצעי ההגנה הטכנולוגיים פורצי הדרך שמופעלים לאורך גבול הרצועה כדי להגן על יישובינו. המנהרה לא מהווה איום ונמצאת בטיפול צה"ל. אנו מודים לחיילי וקציני צה"ל הפועלים בנחישות ובאומץ לב בהגנה על יישובינו".

ראש מועצת אשכול גדי ירקוני אמר הערב כי "מאז צוק איתן אנו זוכים למעטפת הגנתית מערכתית ומקיפה שמוכיחה את עצמה, המכשול מפני איום המנהרות וכיפת ברזל. המכשול אשר נבנה במהירות לאורך הגבול מסכל את איום מנהרות הטרור ואת אירועי החדירה. ההגנה הזאת מאפשרת לנו להשקיע בפיתוח , צמיחה וקליטה בישובים ובזה אנו עוסקים". הוא הוסיף: "אנו יודעים שצה״ל פועל גם מול טרור הבלונים וסומכים שגם לכך ידע לתת פתרון מלא. אני מבקש להודות לחיילי וקציני צה״ל אשר מופקדים על משימת ההגנה עלינו יום ולילה ומאחל שיחזרו הביתה בשלום".

המנהרה נחשפה ברקע המאמצים לשמור על הסכם הרגיעה בין ישראל וחמאס. מוקדם יותר היום לוחמי צה"ל הפילו רחפן שחדר משטח רצועת עזה. הוא נשלח לבדיקה.

כיום, יותר מ-30 ק"מ של חומת בטון (מתוך קרוב ל-70 ק"מ) הוקמה בעומק האדמה, ובמקביל גם נבנית גדר עילית מסיבית לאורך הגבול. הפרויקט צפוי להסתיים בסוף השנה או במחצית השנה הבאה, ועם התקדמותו הופחת במידה רבה החשש של תושבי עוטף עזה מפני איום המנהרות.