לאחר חשיפת המסמכים בהם כינה שגריר בריטניה בארצות הברית את ממשלו של טראמפ "חסר ביטחון" ו"חסר יעילות". מודיע היום הנשיא האמריקאי כי ממשלו לא יעבוד עם השגריר הבריטי. בין היתר טען השגריר כי טראמפ משקר לגבי התקיפה באיראן שבוטלה

לאחר שאתמול (ראשון) נחשפו מסמכים בהם כינה שגריר בריטניה בארצות הברית סר קים דארוך את ממשלו של הנשיא דונלד טראמפ "חסר ביטחון" ו"חסר יעילות". מודיע היום הנשיא האמריקאי כי ממשלו לא יעבוד עם השגריר הבריטי. הדברים הקשים שכתב דארוך בהודעות דואר אלקטרוני שנשלחו על ידו, עוררו את חמתם של האמריקאים. בין היתר כתב השגריר כי הבית הלבן היה "בלתי מתפקד באופן יוצא דופן" ו"מפולג" תחת הנשיא טראמפ.

"אני לא מכיר את השגריר, אבל הוא לא אהוב או מוכר בארצות הברית. אנחנו לא נעבוד איתו יותר", הכריז טראמפ בהודעה בטוויטר. "החדשות הטובות לבריטניה זה שבקרוב יהיה להם ראש ממשלה חדש", הוסיף לתקוף את הממשל. עם זאת הבהיר, כי דבריו על הביקור בממלכה היו כנים, "אני באמת נהניתי בביקור המדיני המופלא שלי בחודש שעבר, זאת הייתה המלכה שהרשימה אותי"

הנשיא האמריקני ניצל את ההזדמנות לתקוף ולבקר את התנהלות ראש ממשלת בריטניה וכתב ברשת החברתית כי, "היה לי הרבה ביקורת על הדרך בה בריטניה וראשת ממשלת תרזה מיי ניהלו את הברקזיט, איזה באלגן היא והנציגים שלה עשו, אני אמרתי לה איך זה היה צריך להיעשות, אבל היא החליטה לפעול אחרת".

אתמול נחשפו המסמכים שהודלפו לעיתון "הגרדיאן" וחושפים תכתובות ודו"חות רבים ששלח השגריר לממשלה בלונדון, מכסים תקופה של יותר משנתיים, ונמשכים עד ממש לאחרונה, כולל התקיפה באיראן שטראמפ טען כי ביטל ברגע האחרון. "הטענה שלו לא סבירה", כתב דארוק, שמכהן בוושינגטון כשגריר משנת 2016. "יותר הגיוני שהוא מעולם לא תמך בתקיפה ולאחר שהבטיח לא להתחיל מלחמות חדשות, חשש מהביקורת לקראת הבחירות ב-2020".

במסמך אחר שנחשף הוא מציין כי הבית הלבן מתפקד באופן "ייחודי" תחת הנשיא טראמפ, זאת בשל "מריבות פנימיות וכאוס מוחלט השורר בו". הוא תהה עוד "האם טראמפ ייראה אי פעם מוכשר לתפקיד" והגדיר אותו "אדם כושל". הוא ציין כי "איננו מאמינים שהממשל יהפוך ליותר נורמלי, פחות בלתי צפוי וכושל מבחינה דיפלומטית ופחות לא מתפקד באופן משמעותי", כתב לממונים עליו, "הדיווחים על הכאוס והמריבות בבית הלבן נכונים".

קים דארוך המליץ לגורמי ממשל בלונדון להציג את עמדתם "בצורה פשוטה, אפילו בוטה", כשהם מדברים עם הנשיא האמריקני כדי שיבין את המסר שלהם. עם זאת, דארוך הזהיר את הממשל בלונדון שלא יזלזל בטראמפ, ואמר שהוא מאמין שהוא יזכה בכהונה שנייה. "טראמפ עשוי להגיח מן הלהבות כמו ארנולד שוורצנגר בסצנה האחרונה ב'שליחות קטלנית'".