ברקע המחאות האחרונות, השר לביטחון פנים אמר כי "המשטרה עשתה עבודה בשנים האחרונות להתקרב לחרדים ויוצאי אתיופיה". לדבריו: "נקים בקרוב יחידה מיוחדת להיאבק בגילויי אלימות". מ"מ מפכ"ל המשטרה הבטיח למצות את הדין עם החשודים שנעצרו בהפגנות

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביקר אמר היום (שלישי) במטה המחוז הצפוני של המשטרה בנצרת יחד עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה מוטי כהן, ואמר כי יש לטפל בשוטרים אלימים ש"מנצלים את הכוח שנותן החוק". ארדן טען כי המשטרה מציבה גבולות ברורים, אך ""זה לא אומר שאין תקלות ועשבים שוטים. זה לא אומר שאין שוטרים אלימים, המנצלים כוח לרעה ועלינו לטפל בהם משמעתית או פלילית". הוא התייחס לחקירת מותו של הנער סלומון טקה בקריית חיים ואמר כי "שוטר אלים שלא יודע לגלות איפוק – לא צריך להישאר בשורות המשטרה. אין כאן מקום לטעויות או לסלחנות. בכל גילוי אלימות מיותר של שוטר יש נזק לאמון הציבור".

בדבדיו התייחס ארדן לחסימות הכבישים בהפגנות ואמר כי "המשטרה מצליחה לשמור בישראל על רמת ביטחון אישי מהטובות בעולם. תשוו את כל הנתונים בארץ למדינות במערב ותבינו. המשטרה עושה הכול כדי לאפשר בישראל, וזה לא פשוט, את זכות המחאה וחופש הביטוי. אולם גם זכות זו אינה גוברת על זכות הציבור לביטחון אישי ולחופש התנועה ויש להציב לה גבולות ברורים ואת הגבולות האלה אנחנו מציבים ונמשיך להציב".

"פעם אחר פעם אני מגלה ששוטרים שפעלו בניגוד לחוק ממשיכים לשרת בארגון בתפקיד אחר", הוסיף השר. "עלינו לקבוע נורמה ברורה בנושא אפס סלחנות לאלימות מיותרת מצד שוטרים. זה נוגע גם לגילויי גזענות. המשטרה עשתה עבודה מעולה בשנים האחרונות להתקרב לאוכלוסיות במדינה – חרדים ויוצאי אתיופיה. היו הישגים אדירים. הודעתי שיחד עם המפכ"ל נקים בקרוב יחידה מיוחדת שמשימתה תהיה להיאבק בגילויי אלימות".

ממלא מקום המפכ"ל דיבר בנאומו נגד האלימות במחאת יוצאי אתיופיה: "מתמודדים אנו בימים אלה עם אתגר משמעותי של שמירת האיזון שבין מתן אפשרות למחאה לגיטימית לבין אכיפה של הפרת החוק והסדר. עלינו לזכור כי איפוק הוא עוצמה, עוצמה המחייבת אותנו כאנשי מקצוע המאפשרת את הבעת המחאה הלגיטימית", אמר כהן והוסיף כי "במהלך המחאות האחרונות היינו עדים לניצול של הרצון שלנו כמשטרה לאפשר מחאה לגיטימית. חלק מהציבור פעל באלימות קשה נגד אזרחים ושוטרים תוך הפרת סדר קשות. עשרות נעצרו עד כה ואנו נמצה איתם את הדין".