בכיר בצי הרוסי שהספיד את 14 המלחים שנספו בשריפה הקטלנית שפרצה בצוללת הגרעינית החשאית אומר כי גבורתם של המלחים: "הצילה את חבריהם, את כלי השיט ומנעה קטסטרופה עצומה". הרשויות ברוסיה מנסות להדוף ביקורת על טיוח האסון

השריפה שפרצה בצוללת המחקר החשאית בשבוע שעבר הייתה יכולה להוביל ל"אסון בקנה מידה עולמי" ורק גבורת המלחים מנעה את האסון – כך ציטטו אתמול (שני) כלי תקשורת ברוסיה מפי בכיר בצי הרוסי. 14 המלחים נספו באש שהשתוללה בכלי השיט החשאי, שסקר את קרקעית ים ברנץ הסמוך לחוג הארקטי. "כולם חלקו גורל אחד – להציל את חייהם של חבריהם, להציל את כלי השיט שלהם ולמנוע אסון בקנה מידה עולמי במחיר חייהם", אמר סרגיי פבלוב, עוזר של מפקד הצי הרוסי.

עוד דווח בכלי תקשורת ברוסיה כי פבלוב שהספיד את המלחים בלוויה סגורה שהתקיימה בסנט פטרסבורג, לא הסביר כיצד השריפה הייתה עלולה להוביל לאסון כה חמור. משרד ההגנה אמר כי הצוות הצליח להשתלט על האש ולבודד את הכור, שהיה בחדר אחר. לא ברור כמה מלחים ניצלו, לצד מומחה אזרחי שהיה גם הוא בעת המשימה החשאית.

רוסיה מאשרת כי צוללת בה נהרגו 14 חיילים – הופעלה על ידי אנרגיה גרעינית

לדיווחים הגיב דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב שאמר כי הוא אינו מודע להערות שעלו במהלך ההלוויה ובשל כך הוא לא יוכל להגיב בנושא. הרשויות הרוסיות מואשמות בטיוח פרטי התקרית, כשרק שלושה ימים אחר האסון, הודה הנשיא ולדימיר פוטין שהצוללת אכן הייתה מונעת בכור גרעיני. ביום שישי העניק פוטין את העיטור הגבוה ביותר, "גיבור רוסיה", לשניים מ-14 ההרוגים, כששניים אחרים כבר קיבלו אותו במשימות קודמות. היתר זכו לעיטור מכובד אחר, "מסדר האומץ".

דרמה בעולם: סגן נשיא ארה"ב בדרכו לבית הלבן, פוטין מקיים התייעצויות

שר ההגנה שויגו ציין כי האש פרצה בתא הסוללות של הצוללת. "הכור הגרעיני מבודד לחלוטין ולא מאוייש על ידי אנשי צוות" הבהיר שר ההגנה. "אנשי הצוות נקטו בכל האמצעים הדרושים כדי להגן על הכור שממשיך לפעול כסדרו".

התאונה הקטלנית התרחשה ביום שני שעבר, בזמן שהצוללת הסודית הייתה במשימה במים הטריטוריאליים של רוסיה. רק למחרת פורסמו פרטים ראשונים על האסון, מבלי לציין את שמה של הצוללת. במשרד ההגנה הרוסי הודיעו תחילה כי המלחים נהרגו בעקבות אש שהתלקחה על סיפון צוללת מחקר ששהתה בקרקעית הים הארקטי.

גורם צבאי שלא הזדהה צוטט באחד מכלי התקשורת אומר כי הצוללת שבה פרצה השרפה היא מסוג AS-12 שמונעת על ידי כור גרעיני ותוכננה לבצע משימות מיוחדות בעומקים קיצוניים. הצוללת המכונה "לושאריק" החלה לפעול ב-2003 והיא אחת הסודיות ביותר בצי הרוסי.