פקחי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית איתרו באתר שטען ראש הממשלה כי קיימת בו פעילות גרעינית ראיות לפעילות רדיואקטיבית. את הדברים אישרו ארבעה פקידים ישראלים בכירים. זאת, למרות שבטהראן טענו כי מדובר ב"מפעל שטיחים"

במחסן בטהראן אותו חשף ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו באו"ם בחודש ספטמבר נמצאו ראיות לפעילות רדיואקטיבית, כך מדווחים הערב ב'חדשות 13'. לפי הדיווח הראיות נמצאו על ידי פקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הערוץ טען כי ארבעה פקידים ישראלים בכירים שמעורים בנושא אישרו את הפרטים.

ראש הממשלה טען בנאומו באו"ם כי האיראנים הוציאו באוגוסט 2018 מהמחסן האטומי 15 ק"ג של אורניום מועשר עליו לא הצהירו בפני הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. נתניהו הוסיף לטעון אז כי מדובר היה באחד משורה של צעדים שהאיראנים ביצעו כדי "לנקות" את האתר מראיות מרשיעות.

בעקבות נאום נתניהו: פקחי האו"ם בדקו אתר חשוד באיראן

האיראנים הכחישו אז את הדברים וטענו כי מדובר במפעל שטיחים והכחישו שנעשתה באתר פעילות גרעינית כלשהי. אך ישראל העבירה לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית מידע על המחסן החשוד ופקחי האו"ם ביקרו באתר מספר פעמים במקום. הביקור האחרון של הפקחים היה בחודש מארס. הם לקחו דגימות קרקע באתר כדי לגלות שרידים לחומרים רדיואקטיביים והחלו להכין דוח על ממצאיהם.

אחרי נאום נתניהו: צהל מפרסם תמונות של אתרי הטילים בביירות • צפו

הערב כאמור, מפרסמים בערוץ מפי הפקידים ישראלים בכירים, כי הבדיקות של פקחי האו"ם התגלו כחיוביות, ובשבועות האחרונים אושר הדבר באופן וודאי. הפקידים הבכירים ציינו כי התגלו במקום ראיות רבות לזיהום רדיואקטיבי, שמעיד על כך שהוחזקו במקום חומרים גרעיניים עליהם איראן לא דיווחה. אחסון חומרים וציוד גרעיני באתר סודי ללא דיווח לסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית הינה הפרה חמורה של האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני עליה חתומה איראן.

כזכור, בנאום שנשא נתניהו בחודש ספטמבר האחרון באו"ם, הוא חשף את המתקן, שבו, לדבריו, 15 קילוגרם של חומר רדיואקטיבי שלא דווח לאו"ם. ראש הממשלה אמר כי המתקן הוא הוכחה לכך שטהראן עדיין מנסה לפתח נשק גרעיני, למרות ההסכם שחתמה עם המעצמות בתמורה להסרת הסנקציות ממנה. בנאום המדובר התייחס רה"מ למבנה הממוקם בכפר טורקוזבאד, שנמצא סמוך לבירת המדינה.