Yonatan Sindel/Flash90

לאחר חמש שנות קיפאון: משרד החינוך הסדיר את פתיחת הסמינרים

בשורה למגזר החרדי לראשונה, משרד החינוך מסדיר פתיחה של סמינרים ושלוחות. המשמעות: לאחר קיפאון של חמש שנים יפתחו סמינרים חדשים, חלקם כבר בשנה הקרובה. שר החינוך: "ההסכמות התקבלו במשותף עם איגוד הסמינרים"

משרד החינוך מסדיר את פתיחתם של סמינרים לבנות ושלוחות לסמינרים וותיקים במגזר החרדי. בהחלטה שהתקבלה במשותף בין משרד החינוך לבין איגוד הסמינרים, ובליווי של יו"ר ועדת הכספים ח"כ הרב משה גפני ומנכ"ל המשרד – שמואל אבואב. הסיכום נחתם במסגרת תהליך הדברות שמקיים המשרד עם הנהגת המגזר החרדי ולאור מדיניותו לתת את המענים הנדרשים לצרכים שעולים מן השדה של המגזר.

מדובר במהלך היסטורי שכן במהלך 5 השנים האחרונות משרד החינוך לא אפשר פתיחתם של סמינרים חדשים, בשל עודף הכשרה להוראה שקיים במגזר. במסגרת ההבנות שהתקבלו עם איגוד הסמינרים הוחלט במשותף, כי כבר בשנת הלימודים הקרובה, תש"ף, הם יאפשרו ללומדות שלהם לבחור בין הוראה להכשרה חלופית במסלולים טכנולוגיים: 1. הנדסת תוכנה, 2. אדריכלות, 3. עיצוב פנים, 4. ראיית חשבון 5. ייעוץ מס. בתוך כך, בחירה במסלולים תאפשר לטייב את איכות ההכשרה של הפונות למסלול זה. סמנכ"ל עובדי הוראה במשרד החינוך, איל רם, צופה כי לאור השינויים תפתחנה בשנים הבאות מגמות נוספות להכשרה ויאפשרו ללומדות להשתלב במגוון רחב של תחומים בשוק התעסוקה.

לנוכח האמור, משרד החינוך פרסם לראשונה תבחינים שיאפשרו הוצאה לפועל של המדיניות החדשה – פתיחת סמינרים חדשים ושלוחות לסמינרים ותיקים, כשהם כוללים הגדרות חדשות במספר תחומים: מספר מינימלי של לומדות – על פי התבחינים בכל סמינר יעמוד מספר הלומדות בו על150 בשכבה עם צפי לגידול ל 200 בשנים הבאות. יצויין, כי נעשתה הבחנה בין ערים גדולות לבין ערי פריפריה, ובתוך כך נקבע כי המספר המינימלי בפריפריה יהיה נמוך יותר.

עצמאות לשלוחות ותיקות – מספר שלוחות ותיקות שעד עתה התנהלו תחת סמינרי אם, יקבלו עצמאות תקציבית. הדבר הקשה על קבלת תקציבים ועל התנהלות השוטפת של המוסד החינוכי. השינוי יחזק את מעמדן של אותן שלוחות וותיקות, שכן הן לא תהיינה תלויות בתקציבי חוץ אלא יקבלו אותם ישירות. כמו כן, המהלך יאפשר ללומדות לסיים את לימודיהן באותו מוסד ולא להיטלטל בדרכים למוסדות מרוחקים יותר.

שר החינוך, הרב רפי פרץ: "אני מברך על ההסכמות שהתקבלו במשותף עם איגוד הסמינרים. השיח המשותף עם המגזר החרדי הוא המפתח לקידומה של מערכת החינוך החרדית והמגזר כולו. בכוונתי להמשיך במדיניות חשובה זו, ששמה לנגד עיניה את שיתוף הפעולה ואת מתן המענים לצרכים העולים מן השדה. הסמינרים מהווים תשתית חשובה בקידומן של הלומדות והאפשרויות החדשות שתעמודנה לפתחתן תפתח בפניהם אפיקים אחרים וחשובים.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ, הרב משה גפני: "מספר הבנות הלומדות בסמינרים גדל בשנים האחרונות ברוך השם בלע"ה ובמשך זמן רב לא אושרו סמינרים חדשים או שלוחות חדשות".

"בדיונים אינטנסיבים שקיימתי עם משרד החינוך הגענו להחלטה על פתיחת סמינרים ושלוחות חדשות בכל רחבי הארץ. אני רואה בזה הישג גדול ומבורך לנושא החשוב של חינוך בנות ישראל בדרך ישראל סבא אחרי הרבה שנים שלא היה פיתרון".

מנכ"ל המשרד, שמואל אבואב: "המשרד מקיים הדברות ושיח משותף עם המגזר החרדי כדי לו את המענים הנדרשים לשם קידומה של מערכת החינוך החרדית. ההסכמות החדשות בנושא הסמינרים מהווה אבן דרך חשובה ונוספת בעבודה המשותפת עם המגזר. אני מאמין כי הן תאפשרנה ללומדות למצות את המיטב הכישורים והיכולות שלהן כדי להתקדם ולהשתלב בשוק התעסוקה".

5 תגובות

סוף סוף הבנות ילמדו מקצועות ריווחיים

הקב"ה לא שלח אותנו לכאן כדי לעשות כסף.
ישנם מקצועות רווחיים בכסף, אך הפסדיים מאוד ביראת שמים…
מאזן רווח והפסד…

לא. כהן – רבים חללים הפילה העניות -לשון הגראי"ל שטיינמן.

הקב"ה שלח אותנו שלכאן בשביל שנחיה חיים טובים ומאושרים
ולא להיות עניים
לרמב"ם יש לאו מהתורה להיות עני על ידי
התנהלות כלכלית לא נכונה ולא אחראית
ככתוב 'אפס כי לא יהיה בך אביון'

כיום בת שרוצה שידוך טוב
צריכה להיות עם מקצוע מכניס וריווחי

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן