ברוסיה ובטורקיה מאשרים היום כי החלה העברת חלקים ראשונים של מערכת הנ"מ המתקדמת S-400. משרד ההגנה באנקרה מדווח כי המערכת שרכשה טורקיה מרוסיה הגיעו הבוקר. עסקת ה-S-400 עומדת במוקד עימות בין טורקיה לארה"ב

מערכת הנ"מ המתקדמת ה-S-400, שרכשה טורקיה מרוסיה, הגיע הבוקר (שישי) לטורקיה. כך מדווח משרד ההגנה באנקרה. דדיווח נאמר כי חלקים ראשונים של המערכת הגיעו היום וכי העברת חלקי המערכת הנוספים תימשך בימים הבאים. סוכנות הידיעות הרוסית RIA אמרה אישרה היום את הדיווחים ואמרה כי הרוסים החלו לספק את מערכת ההגנה מפני טילים לטורקיה וכי המשלוחים ימשיכו לפי לוח זמנים מוסכם. עסקת ה-S-400 עומדת במוקד עימות בין טורקיה לארה"ב ולמדינות נאט"ו.

חיל האוויר הרוסי העביר את המערכת המתקדמת מרוסיה לאנקרה, באמצעות שני מטוסי המטען הגדולים בעולם RA-82014 ו-RA-82038, מסוג אנטונוב 124. שני המטוסים יצאו ביום רביעי בבוקר מבסיס צבאי ממזרח למוסקבה בדרכם לבסיס צבאי במחוז וולגוגראד. במשך יממה וחצי, הועמסו המטוסים במערכת המתקדמת.

דיווח: פוטין מסרב למכור טילי S-400 לאיראן

המדינות החברות בברית נאט"ו, ניהלו בחודשים האחרונים עימות פומבי על החלטת אנקרה לרכוש את מערכת הטילים מרוסיה. ארה"ב טענה כי מהמערכת הרוסית נשקפת סכנה לפעילות מטוסי ה-F-35 שלה, שגם אותם רכשה טורקיה, וגורמים רשמיים אמריקניים אמרו כי ארה"ב השעתה אימונים של טייסים טורקים על מטוסי F-35 בבסיס של חיל האוויר באריזונה. ארצות הברית האשימה את טורקיה בכך שהחלטתה לרכוש את המערכת הרוסית אינה עומדת בקנה אחד עם שותפות בנאט"ו, ואיימה לא לאפשר לה לרכוש מטוסי F-35.

בוועידת ה-G-20 שהתקיימה בשבוע שעבר באוסקה שביפן טען נשיא טורקיה רג'יפ טאיפ ארדואן כי טורקיה לא יוותר על רכישת המערכת. "אין שום עיכוב בנוגע לעסקה, אנו מתמקדים בתהליך ההעברה", אמר ארדואן. במסגרת הוועידה נפגש הנשיא הטורקי עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהתייחס בפתח הפגישה למתיחות עם אנקרה סביב רכישת המערכת. טראמפ ציין כי וושינגטון שוקלת להטיל סנקציות נוספות על טורקיה, אך יחד עם זאת ציין את חיבתו לארדואן.