כ-6,500 פלסטינים מפגינים לאורך הגדר, חלקם מיידים אבנים ומטעני חבלה. בכיר חמאס שנאם בהפגנות איים: "למרות ההתנצלות הישראלית, ננקום על הרג הפעיל הצבאי. פקעה סבלנותנו, אנחנו על סף פיצוץ". צה"ל: הושלמה פריסת סוללת כיפת ברזל נוספת

יממה לאחר שצה"ל ירה למוות בפעיל חמאס והתנצל על כך בהודעה שפרסם לפיה הירי נגרם מאי-הבנה, היום (שישי) מודיע הצבא כי תוגבר מערך כיפת ברזל בדרום, זאת על רקע המתיחות מול עזה. מצה"ל נמסר כי הפריסה הושלמה היום, וכי מדובר בסוללה אחת נוספת, מעבר לסוללות המוצבות באורח קבע באזור. במקביל, יותר מ-6,500 פלסטינים מפגינים הערב במסגרת קמפיין צעדות השיבה, בכיר חמאס אמר להם כי "למרות ההתנצלות, ננקום על הרג הפעיל הצבאי".

לאחר תחקיר ראשוני של התקרית בגבול הרצועה, הודיע אתמול צה"ל כי מהחקירה עולה כי איש מנגנוני הביטחון של חמאס מוחמד אל-אדהם נורה למוות כנראה מאי-הבנה. מדובר צה"ל נמסר כי "שני פלסטינים הגיעו למרחב הגדר הבוקר בצפון הרצועה ובעקבותיהם פעיל ריסון של חמאס, שאמור להרחיקם חזרה לרצועה במקרים מסוג זה. כוח צה"ל שהוקפץ למקום זיהה את פעיל הריסון כמחבל ופתח בירי לכיוונו. הירי בוצע ככל הנראה כתוצאה מאי הבנה ויתוחקר".

חשש להסלמה? פעיל חמאס נהרג מירי צה"ל על גבול הרצועה

בכיר חמאס פתחי חמאד שנאם היום לפני המפגינים בצעדות השיבה איים על ישראל ואמר: "למרות ההתנצלות הישראלית, ננקום על הרג הפעיל הצבאי אתמול". חמאד הוסיף כי "חמאס ייתן לישראל ארכה של שבוע ימים ליישום ההבנות ההסדרה ואם לא ייושמו – ישובו צעירי עזה להתעמת עם ישראל". לדבריו: "פקעה סבלנותנו, אנחנו על סף פיצוץ".

הערב מפגינים על הגדר יותר מ-6,500 פלסטינים, בכמה מוקדים בגבול. הם מיידים אבנים לעבר הגדר וחלקם מנסים לחבל בה. חלק מהם מיידים מטעני חבלה לעבר הגבול. כמה חשודים חצו את הגדר בדרום הרצועה וחזרו לשטח העזתי כעבור זמן קצר. כוחות צה"ל משיבים באמצעים לפיזור הפגנות.

מוקדם יותר היום נכנסה לרצועה משלחת בכירי המודיעין המצרי, בראשות סגן ראש המודיעין המצרי איימן בדיע, על מנת לדון עם הנהגת חמאס בנוגע להסדרה מול ישראל ובנוגע לניסיונות הפיוס מול פתח. המשלחת נכנסה לעזה אחרי שהגיעה לישראל אתמול ונועדה בין היתר עם ראשי מערכת הביטחון בארץ ועם הנהגת הרשות הפלסטינית ברמאללה.