ישיבת מו"מ בין הליכוד ליהדות התורה

"שבת, גיוס, חופש פעולה בערים החרדיות": ההסכם שנתניהו כמעט חתם

בהסכמים הקואליציוניים שהתגבשו לפני פיזור הכנסת הסכים ראש הממשלה והשותפות להתחייב לא לאפשר עבודות בשבת בלי תיאום עם נציג הרבנות, לאשר את חוק הגיוס לפי מתווה אטיאס ולמנוע פגיעה באורחות החיים של הציבור החרדי

בהסכמים הקואליציוניים שהתגבשו לפני פיזור הכנסת, כשעוד חשבו בליכוד למצוא עריק ממפלגות הקואליציה ולהקים את הממשלה, הסכים ראש הממשלה לדרישות המפלגות החרדיות בנושא השבת, שמירה על זכויות החרדיות בעריהם וכן לחוק הגיוס של אטיאס. בהסכם גם נכללו דרישות מרכזיות של איחוד מפלגות הימין.

על פי הדיווח הערב ב'כאן חדשות', בהסכם שסוכם באופן סופי במעון ראש הממשלה שעות לפני פיזור הכנסת, נכתב כי, "לאור ההכרה בערך השבת וחשיבות שמירת השבת, שר הרווחה לא יעשה שימוש בסמכותו לאשר עבודות בשבת אלא לאחר דיון ותיאום עם נציג הרבנות הראשית".

עוד סוכם כי, "ייקבע נוהל לפיו במקרים של עבודות ציבוריות רחבות היקף, העלולות לחייב ביצוע עבודות בשבת, יידרש כבר בשלב התכנון לצרף התייחסות להיקף העבודות בשבת ולהציג חלופה לעבודות אלו ככל שקיימת בתיאום עם נציג הרבנות הראשית". בכיר במפלגות החרדיות צוטט בדיווח אומר כי הכנסת נציג הרבנות הראשית למנגנון אישור העבודות בשבת כבר בשלב התכנון, הייתה מביאה לצמצום של 90 אחוזים בעבודות המתבצעות בשבת.

בהסכם שכמעט נחתם ונחשף הערב על ידי מיכאל שמש נכתב כי, "הממשלה תמנע פגיעה באורחות החיים של הציבור החרדי והדתי באזור המגורים שבהם הרוב חרדי או דתי", זאת לאור החלטות של בתי משפט והיועצים משפטים המתערבים באופן ניהול אירועים במגזר החרדי.

הסעיף המרכזי, שבגינו לא קמה הממשלה המתוכננת, בעקבות ההתנגדות של ליברמן לחוק גיוס או לפחות תירץ את הובלת המדינה לבחירות בכך, "חוק הגיוס יאושר לפי מתווה אטיאס הכולל את ביטול פקיעת החוק והעברת היעדים מהחוק הקיים לסמכות הפיקוח של הממשלה", נכתב בהסכם שאשור על הליכוד, כולנו, איחוד מפלגות הימין, שס ויהדות התורה.

בתוך כך, מהדיווח עולה כי ראש הממשלה הסכים גם לדרישות איחוד מפלגות הימין, כמו הקמת רשות להסדרת ההתיישבויות, דבר שיאפשר סיפוח בפועל של חלקים מיהודה ושומרון: "הממשלה תקדם הסדרת ההתיישבויות באמצעות הקמת רשות הסדרה עם תקציבים ותקנים מתאימים ובאמצעות חקיקה וצעדים נוספים".

מהליכוד נמסר בתגובה לדיווח: "במשך 13 שנים ראש הממשלה נתניהו שומר וישמור על הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה – ללא שום שינוי. לא הייתה שום פגיעה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה ולא בענייני מערכת המשפט. הסמכות הסופית בענייני עבודות בשבת תמיד תהיה בידיו של שר העבודה והרווחה. אפילו הדיווח המוטה הזה מעיד שוב שחוק החסינות לא היה על הפרק ולא יהיה על הפרק".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *