ביומיים האחרונים הזמינו יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ סקרים מהם עולה כי ריצה משותפת תוביל לבחירתם של יותר ח"כים משתי המפלגות, בהשוואה לריצה בנפרד. פרץ צפוי להיפגש השבוע שוב עם ברק, לדון על ריצה משותפת

מפלגת העבודה לא תצטרף לאיחוד בין מפלגות השמאל אם אהוד ברק יעמוד בראשו — כך אמר אתמול (שני) ל"הארץ" מקור במפלגת העבודה, המעורה במגעים עם מרצ וישראל דמוקרטית. "חד־משמעית, לא מדברים על איחוד בראשות ברק", אמר המקור.

עוד הוא הדגיש: "ברור שאם תהיה חבירה, זה יהיה רק בראשות עמיר פרץ. אין כאן שאלה בכלל, יש על זה קונצנזוס. הובלה של ברק לא נמצאת על הפרק". לדברי המקור, "השאלה היחידה שנבחנת בימים האלה היא אם העבודה צריכה בכלל לחבור למפלגות נוספות ובאילו מהמפלגות מדובר".

במקביל, ביומיים האחרונים הזמינו יו"ר מפלגת העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ סקרים כדי לבחון את שאלת השפעתו של חיבור אפשרי ביניהם, ומשני הסקרים עולה כי ריצה משותפת תוביל לבחירתם של יותר ח"כים משתי המפלגות, בהשוואה לריצה בנפרד.

לפי הסקר שהזמין הורוביץ, שנערך על ידי ד"ר קמיל פוקס, ריצה בנפרד מעניקה למרצ 7 מנדטים ולעבודה 5 מנדטים, כלומר 12 ביחד (תוצאה שהופיעה גם בסקר נוסף שערך פוקס אמש), ואילו ריצה ברשימה מאוחדת תביא לרשימה כזו 14 מנדטים – שניים יותר. עוד עלה מן הסקר כי איחוד של העבודה ומרצ מתקבל על ידי מצביעי השמאל כ"מגמה חיובית". כך על פי הפרסום הבוקר בידיעות.

עם זאת, בכירים בשתי המפלגות מעריכים כי הסקרים מקדמים את האיחוד בין העבודה ומרצ, וכי בכל מקרה הן קרובות יותר לאיחוד ביניהן מאשר לאיחוד או חיבור עם ישראל דמוקרטית של אהוד ברק. יחד עם זאת, פרץ צפוי להיפגש השבוע שוב עם ברק, כדי לדון על אפשרות לריצה משותפת. אתמול נפגש פרץ עם בכירים לשעבר בעבודה, ובהם עמרם מצנע, משה שחל, מיכה חריש, אלי בן־מנחם ואלי דיין, וחלקם הזהירו אותו מפני חיבור שכזה. "אם תהיה מס' 2 של ברק – אתה מחוסל", אמר לו אחד מהם, "ואם תישאר מס' 1 – הוא כבר ידאג לחסל אותך".