סקר חדש מגלה כי רוב הציבור החרדי משתמשים באינטרנט באופן קבוע או בין פעם בשבוע לפעם ביום וכי כי רוב מוחלט של הציבור מקפיד להשתמש באינטרנט מוגן כפי שהורו גדולי ישראל שליט"א. איזה זרם גולש הכי הרבה? החסידים, הספרדים או הליטאים

סקר חדש של מכון "אסקריא" בדק את נתוני צריכת האינטרנט בציבור החרדי, הסקר מגלה כי רוב הציבור החרדי (57.4) ממשתמשים באינטרנט באופן קבוע או בין פעם בשבוע לפעם ביום, עוד מעלה הסקר כי רוב מוחלט של הציבור מקפיד להשתמש באינטרנט מוגן בלבד, נתונים אלו מעידים על רמת הציות הגבוהה שהתברך הציבור החרדי לגדולי ישראל שהורו כי אין להשתמש באינטרנט פרוץ וכן לצורכי פרנסה ובלבד.

הנתונים עולים מתוך סקר שבוצע בחודש האחרון על ידי מכון "אסקריא" – מכון מחקר שמתמחה במגזר החרדי ומספק שירותי מחקר וסקר מקצועיים למגוון צרכים עסקיים וארגוניים. הסקר בוצע בקרב מעל 800 גברים ונשים מהמגזר החרדי והתבסס על מדגם מייצג את האוכלוסיה החרדית לפי מגדר, תעסוקה – אברכים ועובדים, זרם – חסידים, ליטאים וספרדים, גיל, רמת סינון הגלישה באינטרנט, ועוד.

מהנתונים עולה כי 57.6% מהציבור החרדי גולשים באינטרנט, 33.9% מספר פעמים ביום ו-23.3% גולשים בין פעם בשבוע לפעם ביום, היתר – 42.4% מהחרדים לא משתמשים כלל באינטרנט כמו כן, השימוש באינטרנט בקרב נשים חרדיות הוא גבוה יותר (68.7%) משימוש אצל גברים חרדים (47.6%) – הפער בין גברים לנשים נובע מכך שיותר נשים עובדות ולכן נחשפות יותר למקומות בהם יש אינטרנט.

עוד בחן הסקר כיצד מקפידים המשתמשים החרדים על ההגנה מפני תכנים בעייתים באינטרנט. 15.5% מהחרדים מקפידים על רמת סינון גבוהה – כדוגמת  נתיב ונטפרי, הדרן בסינון הסלולרי, וכו', 15.7% סינון סביר – כדוגמת רימון, 13.21% מכלל הגולשים החרדים משתמשים באינטרנט ללא סינון כלל. 11.9% משתמשים סינון גבוה מאד – מייל בלבד, ו-7.53% סינון מינימלי.

לגבי גילאי הגולשים מצא הסקר כי בקרב חרדים בגילאים 20-44 בהם נהוג להתחתן או לצאת לשוק לעבודה – אחוז הגולשים באינטרנט גבוה ועומד על 40.4% מספר פעמים ביום ו-23% בין פעם בשבוע לפעם ביום. 29.7% מהצעירים בגילאים 18 עד 19 גולשים באינטרנט מספר פעמים ביום, 16.6%בין פעם בשבוע לפעם ביום, השאר לא משתמשים כלל. לעומת זאת, מעל גיל 65 הגלישה אינה חלק משגרת החיים כך – 2.9% בלבד גולשים.

הסקר בדק את הזרם אליו משתייכים המשיבים, כך עולה 60% מהליטאים ו-54% מהספרדים והחסידים גולשים באינטרנט מספר פעמים ביום או בין פעם בשבוע לפעם ביום, חסידי חב"ד שייכים לזרם שגולש הכי הרבה באינטרנט (90%).