הנשיא טראמפ הודיע כי ספינת מלחמה אמריקנית השמידה מל"ט איראני שהתקרב אליה במצרי הורמוז. "לארה"ב יש את הזכות להגן על האנשים, המתקנים והאינטרסים שלה. המל"ט הושמד מיד", אמר הנשיא.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע הערב (חמישי) כי ספינת מלחמה אמריקנית השמידה מל"ט איראני במצרי הורמוז. הנשיא ציין כי ספינת המלחמה USS בוקסר השמידה את המל"ט, שהתקרב למרחק של אלף יארד (כ-900 מטר) מהספינה. עוד אמר טראמפ שהמל"ט איים על שלומם של הלוחמים שהיו על הספינה, ושהפגיעה בכלי הטיס הייתה אחרי התעלמות מהדרישות האמריקניות להתרחק מהאזור.

"לארה"ב יש את הזכות להגן על האנשים, המתקנים והאינטרסים שלה. המל"ט הושמד מיד", אמר הנשיא והוסיף שהתקרית הייתה הפעולה "העוינת" האחרונה של טהרן. טראמפ קרא לעולם לגנות את הניסיונות של איראן לשבש את חופש התנועה והסחר העולמי בנתיב שיט אסטרטגי כמו המפרץ הפרסי.

השמדת המל"ט האיראני הערב מגיעה לאחר שהבוקר הודיעו משמרות המהפכה של איראן כי השתלטו ביום ראשון על מכלית נפט זרה במפרץ הפרסי. על המכלית, שנתפסה מדרום לאי לארק, היו דלק ו-12 אנשי צוות. על פי הדיווח ברשת הטלוויזיה הממלכתית במדינה, שציטט את משמרות המהפכה, "נתפס כלי שיט זר שהבריח מיליון ליטרים של דלק מוברח באי לארק שבמפרץ הפרסי".

מהפרטים שציינה איראן עולה כי הכוונה היא לצוות של מכלית הנפט מאיחוד האמירויות שאותה גרר חיל הים האיראני בתחילת השבוע למים הטריטוריאליים של איראן. שלשום, בעקבות הדיווחים על כך שהמכלית נעלמה לתוך המים הטריטוריאליים של איראן והקשר איתה אבד, הודיעה טהרן כי המכלית נקלעה למצוקה וכי חיל הים האיראני נחלץ לסייע לה וגרר אותה לאיראן רק לצורך תיקונים.

תקרית זו יכולה להיתפס כתגובה לתפיסת מכלית איראנית על ידי כוחות בריטיים בגיברלטר בתחילת החודש. המכלית האיראנית, גרייס 1, נתפסה, בשטח בריטי סמוך לספרד, לאחר שנחשד כי היה מנסה להעביר נפט לסוריה תוך הפרת סנקציות של האיחוד האירופי, צעד דרמטי מצד מדינה אירופאית, שעורר את זעם טהרן.

שר החוץ האירני מוחמד זריף טען כי מדובר ב"מעשה לא חוקי", ובכיר במשמרות המהפכה הזהיר מפעולות תגמול ל"חטיפה". לדברי הבכיר, "איראן מחויבת לפעול כפי שפועלת בריטניה – אנחנו מחויבים לתפוס מכלית נפט בריטית אם אנשינו לא ישוחררו". אותו גורם בכיר ציין כי "בריטניה צריכה להיות מפוחדת מאוד מהצעדים שבכוונת איראן לנקוט כנגד ההתקפה הבלתי חוקית על מכלית הנפט שלנו".

בשבוע שעבר ניסתה איראן ללכוד מכלית בריטית במפרץ הפרסי.ספינת קרב בריטית שליוותה את המכלית כיוונה את תותחיה אל הספינות האיראניות ואיימה עליהם לעזוב והאיראנים נסוגו לאחור. במשמרות המהפכה הכחישו את הדיווח וטענו כי "אם היינו רוצים – אנחנו מסוגלים ללכוד כל ספינה זרה בכל מקום".

לפני חודש הפילה איראן מל"ט ריגול אמריקני מתקדם בשמי המדינה, ובמשמרות המהפכה אמרו אז שמדובר במסר ברור לוושינגטון. טראמפ, ששקל לתקוף באיראן בתגובה להפלת המל"ט, חשף כי ברגע האחרון הוא החליט לבטל את התקיפה. הנשיא אמר שהתקיפה שתוכננה לא הייתה פרופורציונלית, ונאמרו לו ש-150 בני אדם היו נהרגים אם התקיפה הייתה יוצאת לפועל. "עשר דקות לפני התקיפה עצרתי אותה, זה לא מידתי בתגובה להפלת מטוס לא מאויש. אני לא ממהר, הצבא שלנו נבנה מחדש ומוכן. ללא ספק, הוא הטוב בעולם", הסביר טראמפ בסדרה של ציוצים בטוויטר.