בית המשפט העליון אישר בחודש שעבר את הפעולה בוואדי אל-חומוס בטענה שהמבנים מהווים סיכון ביטחוני בשל קרבתם לגדר. לוחמי יחידת יהלו"ם של צה"ל נכנסו עם דחפורים לשכונה שנמצאת בשטח פלסטיני ליד צור באהר שבמזרח ירושלים

בליווי כלים כבדים ומשאיות, החלו הבוקר (שני) כוחות צה"ל בהריסתם של 12 מבנים בשכונת ואדי אל-חומוס שבמזרח ירושלים, אתמול דחה בג"ץ עתירה נגד ההריסה ואישר את הריסת המבנים שנבנו באופן בלתי חוקי ליד גדר המערכת, ומהווים סכנה לגדר. לפי הדיווחים הבוקר, שכונת צור באהר שנמצאת בקרבת ואדי אל-חומוס הוכרזה כשטח צבאי סגור כחלק מפעולות ההכנה לפינוי המבנים.

הקומה התחתונה של אחד המבנים מאוכלסת בתושבים ערבים. אולם כל שאר המבנים שמיועדים להריסה הבוקר הם שלדים בתהליכי בנייה. נכון לשעה זאת אין הפרות סדר במקום. הכוחות שהורסים את המבנים הם מיחידת יהלו"ם של צה"ל, והם עושים שימוש בדחפורים של חיל ההנדסה הקרבית ובפיצוצים הנדסיים. הריסת הבתים, שנמצאים בין שטח B לשטח A, אושרה על ידי בג"ץ, ולאחר מאבק משפטי.

משלחת האיחוד האירופי שביקרה בירושלים ורמאללה בחודש אפריל האחרון, גינתה את הריסת המבנים הבלתי חוקיים בבעלות פלסטינית בשכונת ואדי יצול שבמזרח ירושלים. זאת, לאחר שבית המשפט העליון התיר להרוס בה עשרות בתים ומבנים, ובתוך מספר ימים החלו כוחות להרוס חנויות, מחסנים ואורווה. הצו מותיר לעירייה להרוס את כל בתי השכונה – למעלה מ-60 בתים.

בהודעת האיחוד האירופי נכתב: "המשלחת מביעה דאגה רבה על הריסת מבנים ובתים בבעלות פלסטינית בשכונת סילוואן שבמזרח ירושלים על ידי הרשויות הישראליות, אנו מצפים מהרשויות לשקול מחדש את המשך ההוצאה לפועל של צווי ההריסה הנוגעים לדבר". האירופאים הוסיפו כי "אנו חוזרים על ההצהרות המתמשכות שלנו, לפיהן האיחוד האירופי מתנגד בחריפות למדיניות הישראלית בהתנחלויות ולפעולות הנעשות במסגרתה, הכוללות פינויים והריסת בתים. המדיניות של בנייה והרחבה של התנחלויות היא לא חוקית לפי החוק הבין-לאומי, והיא מרחיקה את ההיתכנות של פתרון שתי מדינות ואת הסיכוי לשלום מתמשך".