כשלו השיחות בין הסתדרות האחיות למנכ"ל משרד הבריאות בניסיון למנוע את השביתה הצפויה, שתכלול את בתי החולים, קופות חולים ושירותי בריאות הציבור. האחיות יפעלו במתכונת חירום בלבד, המדינה תפנה לבית הדין לעבודה • אלו המקומות שישבתו

היום החל משעה 7:00 בבוקר ועד להודעה חדשה צפויה הסתדרות האחים והאחיות להשבית את מערך הסיעוד במערכת הבריאות. זאת, במסגרת סכסוך עבודה מול משרד הבריאות, במחאה על העומסים הכבדים שפוגעים בעבודת הצוות, ועל אוזלת היד של משרד הבריאות אל מול זאת.

בניסיון של הרגע האחרון למנוע שביתה במערכת הבריאות, נפגשו נציגי הסתדרות האחיות עם מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ועם הממונה על השכר באוצר. האחיות דרשת תוספת של 1,500 תקנים, תוספת שכר ועבודה במסגרת המיטות המותרת בכל מחלקה, ללא חריגה של הוספת מיטות למסדרונות.

השביתה תקיף את כל בתי החולים, מרפאות בריאות הציבור ומרפאות קופות החולים בקהילה. חדרי ניתוח יעבדו במתכונת חירום ובכל מחלקות האשפוז יינתנו שירותים במתכונת מצומצמת. בנוסף, במחלקות טיפולי נמרץ יעבוד צוות סעודי מצומצם. במחלקות פגים, יונקים, חדרי לידה, דיאליזה, אונקולוגיה, יחידת פריון – יעבוד צוות סיעודי במתכונת מצומצמת. בתי חולים גריאטריים ופסיכיאטריים יעבדו במתכונת מצומצמת. בכל בתי החולים יוקם צוות סיעודי לשעת חירום ובכל בתי החולים תוקם ועדת חריגים. הקהל יידרש להגיע ללשכות הבריאות לשם לקיחת דגימות דם.

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות אמרה לקראת השביתה המתוכננת מחר: "האחים והאחיות בישראל זועקים את זעקתם של אזרחי ישראל השוכבים מושפלים במסדרונות בתת תנאים, הורים וילדים הממתינים נואשות לתורים בלתי נגמרים ותינוקות שלא מקבלים חיסונים בזמן. האחים והאחיות בישראל מבקשים פתרון אמיתי ומיידי שיאפשר להם לתת טיפול הולם ובטוח לאזרחי ישראל. לא עוד וועדות לא עוד מריחות שלא נתנו כלום לאורך השנים".

במשרד הבריאות טענו כי בפגישה הועלו הצעות רבות למניעת השביתה וכי בכוונת המדינה לפנות לבית הדין לעבודה. "נציגי המדינה נפגשו היום עם הסתדרות האחיות במטרה למנוע את הפגיעה הצפויה במטופלים כתוצאה מהשביתה המתוכננת מחר", נמסר. "בישיבה עלו הצעות רבות וקונסטרוקטיביות על מנת למנוע את השביתה. לצערנו המגעים לא הגיעו להסכמה. המדינה תפנה לבית הדין לעבודה מחר".