אמיר ירון: "אני מעריך שלמשך זמן ממושך לא תהיה החלטה להעלות את הריבית". דבריו של הנגיד - על רקע התחזקות השקל מול הדולר, היורו והליש"ט בימים האחרונים. הערב צפוי הבנק הפדרלי להוריד את הריבית בארצות הברית להילחם בהיחלשות

על רקע התחזקות השקל והמלצות הבנקים הזרים לרכוש שקלים, נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, מבהיר היום (רביעי) כי הבנק לא יעלה בקרוב את שער הריבית.

"במועד החלטת הריבית האחרונה ב-8 ליולי הוועדה העריכה, על פי האינפורמציה שהייתה לנו אז, שיתכן שיווצרו התנאים להעלאת ריבית באחת ההחלטות הבאות. עם זאת, הדגשנו שלאור אי הוודאות המשמעותית הקיימת לגבי מספר פרמטרים עיקריים, לא מן הנמנע שיהיה צורך להמשיך לקיים מדיניות מוניטרית מרחיבה למשך זמן יותר ממושך", מסר ירון.

"עם זאת, הדגשנו שלאור האי-ודאות המשמעותית הקיימת לגבי מספר פרמטרים עיקריים, לא מן הנמנע שיהיה צורך להמשיך לקיים מדיניות מוניטרית מרחיבה למשך זמן יותר ממושך.

דבריו של הנגיד מגיעים על רקע מסחר סוער בשוק המט"ח בימים האחרונים, והתחזקות של השקל אל מול הדולר, היורו והליש"ט.

"מאז החלטת הריבית, חלה הפתעה חדה בסביבת האינפלציה: מדד יוני ירד ב-0.6%. כמו כן, גברו ההערכות שהבנקים המרכזיים העיקריים יחזרו לנקוט צעדי הרחבה, ובפרט צעדים משמעותיים של הפדרל ריזרב (הבנק הפדרלי האמריקאי). לכך היתה השפעה משמעותית על מערך שערי החליפין, מה שצפוי להשפיע גם על תוואי האינפלציה. לאור התפתחויות אלה, אני מעריך שלמשך זמן ממושך לא תהיה החלטה להעלות את הריבית. יתרה מכך – אם יהיה צורך עומדים לרשותנו כלים נוספים", ציין הנגיד.