על פי עדויות שנחשפות לראשונה מתוך חברת אל על, מוכח מעל לכל ספק כי חברת אל על מפעילה טיסות כמידי שבת הכולל צוותים של אל על וכך גם מטוסי החברה עם דגל ישראל והכיתוב "אל על". התיעוד, העדויות וההכחשות המתמשכות • התחקיר המלא

במשך שנים טוענת חברת אל על כי היא אינה מחללת שבת וזאת לאור הסכם שנחתם עם וועדת הרבנים למען השבת. לפיו, משעת כניסת השבת ועד לצאת השבת, חברת אל על לא תטיס מטוסים ברחבי העולם. אלא שמעדויות שהגיעו בעת האחרונה, עולה תמונה עגומה למדי.

לפני כשבועיים פרסמנו בחלקו הראשון של התחקיר עדויות של תושבים המתגוררים בעיר מודיעין עילית ובסביבותיה, כי בשבועות האחרונים החלו לראות את מטוסי אל על טסים בעיצומה של שבת קודש. העדויות שהובאו בהרחבה ב'חדשות JDN' זכו להכחשות חד משמעיות מטעם חברת אל על שטענו בתוקף כי אינם טסים בשבת קודש.

מנכ"ל אל על אף שלח מכתב מיוחד למזכיר וועדת הרבנים למען השבת הרב יצחק גולדקנופף בו הוא קובל על הפרסום של 'חדשות JDN' וכאמור הכחיש את העובדות והעדויות שהתקבלו לידי המערכת.

אוסישקין כתב במכתבו "הריני מבקש להבהיר כי, אל על דבקה במחויבותה לוועדת הרבנים בעניין השבת ואינה מפעילה טיסות קו סדירות בשבתות ובמועדי ישראל. כל טיסות הקו של אל על נוחתות לפני כניסת השבת ושום טיסה אינה ממריאה לפני צאת השבת. עם כל הקשיים המבצעיים המתעוררים מעת לעת והמשמעויות הנוספות הכרוכות בכך, החברה מקפידה הקפדה יתירה על קיום מחויבותה בנושא השבת".

המנכ"ל הוסיף וכתב כי "כותב הידיעה השקרית ציין בין השאר, כי על פי הרשום אל על מפעילה בשבת טיסה לאדיס אבבה". מר אוסישקין ציין כי "מאז מבצע שלמה" להעלאת יוצאי אתיופיה לפני 28 שנה – אל על כלל אינה טסה לאדיס אבבה".

עדויות דיילות אל על

אלא שעל פי העדויות שמיד נחשוף בפעם הראשונה שנאספו על ידי 'חדשות JDN' ובשיתוף העיתונאי קובי דהן, מוכח מעל לכל ספק כי חברת אל על מפעילה טיסות כמידי שבת הכולל צוותים של אל על וכך גם מטוסי החברה עם דגל ישראל והכיתוב "אל על". בפועל, החברה מפעילה את הטיסות תחת המותג סאן דור, אבל הטייסים והדיילים, הינם עובדי אל על – על כל המשתמע מכך.

בשיחה שהתקיימה בימים האחרונים עם דיילות אל על בעבר ובהווה. הן מודות בפה מלא: "חברת סאן דור זה רק המותג. המטוסים והצוותים הם אכן חברת אל עצמה".

-זה מטוס של אל על אבל בתפעול שלו זה כתוב כסאן דור. זה חברת בת של אל על שהיא כן טסה בשבת. זה חברה אחרת של אל על… יש להם מנכ"ל וסמנכ"ל. אבל על עצמם לא טסים בשבת.

והם משתמשים במטוסים של אל על?
– כן. זה חרטא. אותם מטוסים אותו צוות. הצוות טס בשבת והמטוס גם טס בשבת.

אנשים שטסים שם הם קונים בסאן דור, בוודאות?
– כן. יש סמנכ"ל ומנכ"ל שונים לחלוטין. נגיד לי יש טיסה שנקראת טיסת סאן דור לא אל על.

למרות שאת דיילת באל על?
-נכון. כי זו חברה של אל על. אין דיילים של סאן דור. אם אתה דייל דתי, אתה לא טס בשבת. מראש לא ייתנו לך טיסות בשבת. יש דיילים דתיים. אז הם לא טסים בשישי ולא בשבת. הם גם לא עושים סופי שבוע בחו"ל. הם תמיד בארץ, שזה חגים ושבת.

עדויות אלו של דיילות העובדות בחברת אל על, לא מותירות מקום לספק כלל ועיקר. חברת אל על מפעילה מטוסים בשבת כאשר הטייסים וצוות הדיילים הינם יהודים שאינם שומרים תורה ומצוות. וזאת בניגוד להתחייבות החד משמעית שלהם לוועדת הרבנים למען השבת כי לא יטיסו מטוסים בשבתות וחגי ישראל עם הלוגו של אל על.

בשיחה שקיימנו עם מזכיר וועדת הרבנים למען השבת לאחר פרסום חלקו הראשון של התחקיר, הבהיר הרב גולדקנופף כי "ברגע שהם (אל על) טסים, הם מפירים את ההסכם. זה לא יעזור להם כל התירוצים האלו (שזה דרך) סאן דור".

מדבריו של הרב גולדקנופף עולה כי חברת אל על מפרה את ההסכם בכך שמפעילה בשבתות את מטוסי החברה הנושאים את דגל החברה וזאת בניגוד להתחייבותה לוועדת הרבנים.

התיעוד המפליל

בנוסף, בתיעוד שהגיע לידי 'חדשות JDN' וצולם על ידי נכרית (שמועסקת באחד מהיישובים החרדיים באזור מודיעין עילית) במהלך השבת האחרונה, נראים מטוסי אל על טסים מעל העיר מודיעין עילית בעיצומה של שבת קודש רח"ל.

נדגיש כי הצילום הגיע לידי 'חדשות JDN' לאחר שבשבועות האחרונים מאז פרסום התחקיר הנושא הפך לשיחת היום באותם יישובים המתגוררים בסמיכות למודיעין עילית וחווים את רעש נחיתת המטוסים כמידי שבת. כמובן שהנכרית לא התבקשה לצלם זאת על ידי יהודי אלא עשתה זאת מיוזמתה.

בחברת אל על בחרו שלא להתמודד גם הפעם עם העבודות ומסרו בתגובה לתחקיר: "הבהרנו בעבר, כי אל על אינה מקיימת טיסות קו בשבתות ובמועדי ישראל. אין כל שינוי במדיניות החברה ובמחויבותה".

סייע בהכנת התחקיר – העיתונאי קובי דהן