פארק צמרת בתל אביב היא שכונת המגורים שעומדת בצמרת של ישראל. מהצד השני של המתרס, יש יותר מ-90 שכונות בארץ המשוייכות לאשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר - בראשן שכונת רמת אלחנן שבבני ברק שמדורגת כשכונה הענייה ביותר

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה היום (חמישי) את המדד החברתי כלכלי לאזורים סטטיסטיים. ועל פיו עולה כי האזור העני ביותר בישראל – שכונת רמת אלחנן בבני ברק הממוקמת אחרונה בין 1,624 אזורים.

מנתוני הלשכה עלה כי שכונות המגורים שעומדת בראש הסולם הכלכלי-חברתי בארץ הן פארק צמרת ושכונת צהלה שבתל אביב, ובמקום השלישי – שכונת דניה שבחיפה. יש שבע שכונות בישראל, ושתי מועצות מקומיות, שנמצאות באשכול החברתי-כלכלי הגבוה ביותר, אך מנגד, המדד מגלה יותר מ-90 שכונות המשויכות לאשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר – בראשן שכונת רמת אלחנן שבבני ברק, קריית הרמ"א ורמת התנאים בבית שמש, ומאה שערים שבירושלים.

תשעה מעשרה האזורים העניים ביותר ממוקמים בישובים חרדיים או בישובים מעורבים שבתוכם אזורים חרדיים. מאה שערים ובתי אונגרין הסמוכה במקום הרביעי מהסוף. שכונות גאולה ובית ישראל הסמוכות למאה שערים ממוקמות במקום השמיני והתשיעי מהסוף. שני אזורים בישוב הבדואי רהט ממוקמים במקום ה-11 וה-13. חמישה מהאזורים העניים בארץ נמצאים בעיר החרדית מודיעין עילית. 6 נמצאים בירושלים (חלקם חרדים וחלקם ערבים) ו-4 בבית שמש.

בשל בעיית כתובות לא נכללו במדד עשרות ישובים ערבים שיכול להיות שהיו משנים את התמונה בתחתית. כמו כן לא נכללים במדד ישובים קטנים כמו כפר שמריהו, סביון וארסוף שסביר שהיו משפיעים על הצמרת.

הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדת באמצעות שילוב בין כל התכונות הכלכליות והחברתיות הבסיסיות של אוכלוסיית התושבים בארץ: הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. הלמ"ס מדרגת אחת למספר שנים את היישובים במדינה, על פי הסולם הנ"ל, שבסופו מתקבל ערך מדד שמשויך לאחר מכן לאשכולות חברתיים-כלכליים, מ-1 עד 10 – כש-1 הוא האשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר.