צילום: צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

הלמ"ס: שכונת רמת אלחנן בבני ברק – השכונה הענייה בישראל

פארק צמרת בתל אביב היא שכונת המגורים שעומדת בצמרת של ישראל. מהצד השני של המתרס, יש יותר מ-90 שכונות בארץ המשוייכות לאשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר - בראשן שכונת רמת אלחנן שבבני ברק שמדורגת כשכונה הענייה ביותר
 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • גזירת מלך רשכבה"ג מרן שה׳׳ת הגר׳׳ח קנייבסקי שליט"א : ׳׳התורמים למגבית 'קופת העיר' עבור כלות עניות בסך 513 ש"ח, יזכו להתארס עד ראש השנה תשפ"ב.״

  תוכן מקודם

 • כופר נפש לכפר על נפשותינו לפני ד'

  תוכן מקודם

 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) פרסמה היום (חמישי) את המדד החברתי כלכלי לאזורים סטטיסטיים. ועל פיו עולה כי האזור העני ביותר בישראל – שכונת רמת אלחנן בבני ברק הממוקמת אחרונה בין 1,624 אזורים.

מנתוני הלשכה עלה כי שכונות המגורים שעומדת בראש הסולם הכלכלי-חברתי בארץ הן פארק צמרת ושכונת צהלה שבתל אביב, ובמקום השלישי – שכונת דניה שבחיפה. יש שבע שכונות בישראל, ושתי מועצות מקומיות, שנמצאות באשכול החברתי-כלכלי הגבוה ביותר, אך מנגד, המדד מגלה יותר מ-90 שכונות המשויכות לאשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר – בראשן שכונת רמת אלחנן שבבני ברק, קריית הרמ"א ורמת התנאים בבית שמש, ומאה שערים שבירושלים.

תשעה מעשרה האזורים העניים ביותר ממוקמים בישובים חרדיים או בישובים מעורבים שבתוכם אזורים חרדיים. מאה שערים ובתי אונגרין הסמוכה במקום הרביעי מהסוף. שכונות גאולה ובית ישראל הסמוכות למאה שערים ממוקמות במקום השמיני והתשיעי מהסוף. שני אזורים בישוב הבדואי רהט ממוקמים במקום ה-11 וה-13. חמישה מהאזורים העניים בארץ נמצאים בעיר החרדית מודיעין עילית. 6 נמצאים בירושלים (חלקם חרדים וחלקם ערבים) ו-4 בבית שמש.

בשל בעיית כתובות לא נכללו במדד עשרות ישובים ערבים שיכול להיות שהיו משנים את התמונה בתחתית. כמו כן לא נכללים במדד ישובים קטנים כמו כפר שמריהו, סביון וארסוף שסביר שהיו משפיעים על הצמרת.

הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדת באמצעות שילוב בין כל התכונות הכלכליות והחברתיות הבסיסיות של אוכלוסיית התושבים בארץ: הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. הלמ"ס מדרגת אחת למספר שנים את היישובים במדינה, על פי הסולם הנ"ל, שבסופו מתקבל ערך מדד שמשויך לאחר מכן לאשכולות חברתיים-כלכליים, מ-1 עד 10 – כש-1 הוא האשכול החברתי-כלכלי הנמוך ביותר.

כתבות קשורות

12 תגובות

 1. חבל שלא מפרסמים במקביל למדד העושר, את מדד האושר. אים לי ספק, שרמת אלחנן וכן מודיעין עילית וכו' היו מהמובילות במעלה הרשימה.

 2. בבינין רגיל במודעין עילית כל הדירות ביחד שוות 80 מליון בבינן יש לפחות 38 דירות ועוד 9 יחידות לפחות לעומת בנין בתל אביב שיש שם 4 דירות יהיה שוה 15 מליון (נקודה למחשבה) ואין חולק על האושר שיש בערים חרדים

 3. כולם כמובן כותבים ויכתבו כי רמת האושר שם גבוהה. אבל תבינו איך זה קורה: כשהסוקר שואל מישהו: "איפה אתה גר?" והוא עונה: "בבני ברק", מעתה ואילך מרגיש הנסקר נציג של הציבור החרדי, ומבקש שלא יהיה חילול ה'. לכן, גם אם רמת האושר שלו שואפת לאפס, הוא יענה כי הוא המאושר באדם. נקודה למחשבה.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן