המתיחות הביטחונית המתחדשת בגבול עזה הייתה צפויה מראש, כל עוד הממשלה לא מתכוונת לפעול באמצעים שונים ממה שנקטה בעבר. חוליות החמושים שיוצאות לפעילות מאורגנת בסמוך לגבול מצביעות על מציאות חדשה לגמרי מול חמאס - פרשנות

אם נדפדף אחורה בזיכרון שלנו, לא רחוק מדי, מספיק שלושה שבועות עד חודש, נמצא שאנחנו נמצאים בדיוק באותו תסריט ביטחוני שחוזר על עצמו פעם אחר פעם. מדובר במיני התחממות על גבול רצועת עזה, אך ממשלת ישראל מצפה שהתוצאה בכל פעם תהיה אחרת. כמובן, לתושבי עוטף עזה כל התחממות היא עולם ומלואו וגורמת להתערערות השגרה.

הפרשן הצבאי רוני דניאל מדגיש כי חובה להתחיל ולשאול מה אנחנו רוצים שם, משום שלחזור על כל ההתנהלות הישנה ולקוות לתוצאה אחרת – אין בזה כל הגיון. ישראל חייבת לאמץ לעצמה מדיניות שיש בה גזרים ומקלות. גזרים הרבה יותר נדיבים ומקלות הרבה יותר כבדים. נכון לעכשיו, דבר כזה לא קורה.

בעזה מדברים כבר על כך שהחוליות או הירי לעבר שטח ישראל מגיע ממאוכזבי חמאס שרוצים לראות אקטיביזם ממשי יותר, או שמדובר באנשי הג'יהאד האיסלאמי שאף רגע אחד לא נאחז בסיכויי ההסדרה.

אמיר בוחבוט הפרשן הצבאי של וואלה מוסיף כי כדי להבין את מה שקרה אתמול צריך להביט באופן רחב על גבול רצועת עזה. בשעות הערב נורו רקטות משטחי רצועת עזה לעבר ישראל – פעולת התרסה קלאסית של חמאס שחייבה תגובה. כפי הנראה, בצה"ל קיימו הערכת מצב ובסופה הועברה המלצה כי יש להסתפק בהרג המחבלים על הגבול כדי לא להסלים ולגרור תגובה. זה המשחק שמנהלים שני הצדדים משני עברי הגבול.

מאז שהתגברו הפגישות בין האיראנים לראשי חמאס האלימות מרצועת עזה התגברה באופן די ברור. מעין תשלום על הכסף שאיראן מצליחה להעביר לידי הארגון. וכשזה משתלב עם המדיניות שמוביל מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, לקראת הבחירות בישראל מדובר בתקופה מסוכנת ביותר במהלכה יכולים ארגוני הטרור להכין לצה"ל הפתעה בדמות התקפה בו זמנית בכמה מוקדים, פתיחת מנהרה, שיגורי מטחי רקטות, הפעלת רחפנים, חדירות מהים ועוד. בחמאס תמיד יוכלו להתנער מאחריות בטענה כי מדובר ב"כוח סורר", הכול תלוי בתוצאות. כל עוד אין הרוגים בצד הישראלי, בארגון יודעים כי הדרג המדיני בירושלים לא ימהר להגיב בעוצמה.

בוחבוט מוסיף, "מנהיג חמאס בעזה מנהל ומחשב את הסיכונים באופן קר ונזהר מאוד לא לגרום לצה"ל להעלות הילוך. אם צריך לבחון את פעולותיו לאורך הגבול, אז ביד אחת הוא מפחית את האלימות על הגדר, דואג ליחצ"ן כל פעולה של כוחות הריסון כמו מניעת פלסטינים חמושים להגיע לגבול הישראלי, וביד השנייה מרגיש מספיק חופשי לאפשר פעולות חדירה לישראל או שיגורי רקטות".
זו מערכת יחסים עדינה, רגישה ונפיצה שתתפוס נפח רחב יותר עד למערכת הבחירות ומעט לאחריה. אז יצטרך הדרג המדיני להחליט אם הוא יוצא לסבב קצר כדי להשיב את ההרתעה ולהבהיר לסינוואר שמאותגר על ידי מוחמד דף כמה ישראל נחושה להשיב את השקט, או שהמנגינה של ההתגוששות בין הצדדים תימשך עד לרגע שבו יקרע החבל ואז לא תהיה ברירה. דבר אחד ברור: אף אחד בישראל לא רוצה להתמודד עם מאמץ פלסטיני לחטוף חייל או אזרח לרצועת עזה.