גורם בארגון הטרור התראיין לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד והביע חשש כי ניסיונות החדירה בגבול הרצועה על ידי מפגעים בודדים עלול להוביל להסלמה: "התסכול הפך לנחלתם של שני מיליון פלסטינים. אחרי עשרות הבטחות לשיפור המצב – שלא מומשו"


תיעוד מחדירת המחבלים אמש בגבול הרצועה. צילום: דובר צה"ל

גורם בכיר בחמאס אמר היום (שני) לעיתון 'אל-ערבי אל-ג'דיד' כי הפיגועים שבוצעו לאחרונה בגבול רצועת עזה. לדבריו על ידי מפגעים בודדים, משקפים את התסכול ההולך וגובר של הפלסטינים מהמצב ומהעיכוב ביישום ההבנות עם ישראל. בארגון מעריכים כי לאור התסיסה בשטח, היקף פעולות הבודדים עשוי להתגבר ולגרור פלגים נוספים. הגורם הזהיר כי תקריות אלו עשויות להוביל בסופו של דבר למלחמה חדשה, אם כי הם הדגישו שחמאס ממשיך לשלוט בשטח.

"האוכלוסיה הפלסטינית מאוכזבת מהמצב הקשה שנגרם מהכיבוש הישראלי", הוסיף הבכיר. "התסכול הפך לנחלתם של שני מיליון פלסטינים. אחרי עשרות הבטחות לשיפור המצב – שלא מומשו".

פרשנות: התקריות בעזה משקפות את שינוי המדיניות בחמאס

כזכור, כוח צה"ל פתח אמש בירי לעבר חשודים שהתקרבו לגדר הגבול ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי "כוח צה"ל זיהה מספר חשודים חמושים בסמוך לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. מסוק קרב וטנק של צה"ל ירו לעברם". לפי מקורות פלסטיניים, התבצע גם ירי טנקים לעבר עמדת תצפית של חמאס בבית לאהיא.

בשבת האחרונה שוגרו שלוש רקטות מהרצועה לעבר העוטף, רסיסים של אחת מהן נפלו בחצר בית בשדרות. שישה בני אדם נפצעו באורח קל. לפחות רקטה אחת יורטה מעל שדרות על ידי מערכת כיפת ברזל, לאחר שאזעקות צבע אדום נשמעו בעיר וכמה מוקדים נוספים בעוטף עזה. שני בני אדם נפגעו קל כשרצו לכיוון המרחב המוגן, שרידי רקטה נפלו על פרגולה בחצר בית פרטי.

גם בליל שבת נשמעה התרעת צבע אדום באזור, לאחריה אישר צה"ל כי שוגרה רקטה מרצועת עזה לשטח ישראל ויורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. בתגובה, תקפו מטוסי קרב וכלי טיס של צה"ל שתי תשתיות טרור תת-קרקעיות של חמאס, בצפון ובמרכז רצועת עזה. לירי אמש צה"ל טרם הגיב.

התקרית בגבול הרצועה: שלושה מחבלים חוסלו, אחד נפצע

בחמאס מסרו אז כי "התקיפות של ישראל בעזה הן מסר להסלמה ותוקפנות – שמטרתה להסיט את תשומת הלב מהמעשים האמיצים בגדה שבילבלו את ישראל והעמיקו את משבריה הפנימיים". בחמאס הוסיפו כי "ההתנגדות לא תסכים שעזה תהפוך לכלי לייצוא המשברים הללו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספג ביקורת בעקבות ההסלמה בדרום, אתמול לפני המראתו לאוקראינה אמר כי האיפוק שמפגינה ישראל אינו קשור לבחירות הקרובות. "אם הדבר יידרש, אנחנו נצא למערכה רחבה בלי קשר לבחירות", אמר. "עם בחירות או בלי בחירות, נעשה מה שדרוש למען ביטחון ישראל. הצד השני מרגיש היטב את נחת זרוענו".