לפי הדיווח יוזם רעיון ההפגנות, יחיא סינוואר, טרם הכריע בנושא ומנסה לצאת עם הישג בכדי למנוע כישלון על שמו, אולם בכירים בחמאס טוענים שההפגנות השבועיות גורמות ליותר נזק מתועלת. ואילו סגן מנהיג חמאס סבור כי ההפגנות מיצו עצמן

הערב (שלישי) דווח כי בהנהגת חמאס דנים בתקופה האחרונה באפשרות לביטול ההפגנות על הגדר בגבול רצועת עזה בסופי שבוע, לפי פרסום ב'כאן 11'. בצמרת הארגון ישנן חילוקי דעות בנושא, ויש הסבורים שיש בהפגנות יותר נזק מתועלת. עוד דווח כי בכירים בארגון הטרור חמאס אומרים בשיחות סגורות שהם לא ציפו שההפגנות יימשכו שנה וחצי בלי להגיע לתוצאות המיוחלות.

סגן מנהיג חמאס, סאלח אל עארורי, שמלכתחילה לא היה בין תומכי רעיון ההפגנות סבור כי ההפגנות בגדר מיצו עצמן. אולם מנהיג הארגון ברצועה, יחיא סינוואר, טרם הכריע אם להמשיך בהפגנות או למסמס אותן בהדרגה. בדיווח מציינים כי סינוואר הגה את הרעיון לצאת להפגנות הגדר כדי להוביל להסדרה עם ישראל ובשל כך כישלונן ייחשב כישלונו, דבר שעלול להשפיע על החלטתו. סינוואר מבין שצריך לסיים את ההפגנות, אך מעוניין לעשות זאת בהדרגה.

פרשנות: התקריות בעזה משקפות את שינוי המדיניות בחמאס

גורם בכיר בחמאס טען אתמול לעיתון 'אל-ערבי אל-ג'דיד' כי הפיגועים שבוצעו לאחרונה בגבול רצועת עזה, לדבריו – על ידי מפגעים בודדים, משקפים את התסכול ההולך וגובר של הפלסטינים מהמצב ומהעיכוב ביישום ההבנות עם ישראל. בארגון מעריכים כי לאור התסיסה בשטח, היקף פעולות הבודדים עשוי להתגבר ולגרור פלגים נוספים. הגורם הזהיר כי תקריות אלו עשויות להוביל בסופו של דבר למלחמה חדשה, אם כי הם הדגישו שחמאס ממשיך לשלוט בשטח. "האוכלוסיה הפלסטינית מאוכזבת מהמצב הקשה שנגרם מהכיבוש הישראלי", הוסיף הבכיר. "התסכול הפך לנחלתם של שני מיליון פלסטינים. אחרי עשרות הבטחות לשיפור המצב – שלא מומשו".

הבוקר דיווח העיתון הלבנוני אל-אחבאר, כי הפלגים הפלסטינים ברצועת עזה העבירו מסר למתווכים, לפיו אם לא תממש ישראל עד סוף השבוע את הבנות ההסדרה, ובהן הכנסת פעימה נוספת של מענק מקאטר ושיפור תשתית החשמל, יסלים המצב בשטח. בעזה הדגישו לפני המתווכים שהלחץ שבו שרויים תושבי הרצועה, הוא הגורם לפעולות הבודדים בגדר בשבועות האחרונים.

שגריר קטאר בעזה, מוחמד אל-עמאדי, יגיע מחר לתל אביב וייפגש עם בכירים בישראל, וביום חמישי יפקח על על חלוקת מענק קטארי נוסף ברצועה. בעיתון "אל-קודס" דווח מפי גורמים פלסטינים יודעי דבר כי הפגישה תעסוק בין היתר ביישום ההבנות בין הצדדים. ביום חמישי תערוך המשלחת פגישות בעזה, ובמהלכן ידון השגריר עם מומחים טכניים ומהנדסים בנוגע לסוגיית החשמל ברצועה.