טראמפ חידד את אמירתו מאמש שחוללה סערה ואמר: "אם אתה מצביע לדמוקרט, אתה נוהג בחוסר נאמנות לעם היהודי ואתה נוהג בחוסר נאמנות גדול לישראל". הנשיא ריבלין: "עלינו להבטיח שהתמיכה בישראל אינה הופכת לסוגיה פוליטית"

לאחר המתקפה בעקבות הצהרתו אמש של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפיה "יהודים המצביעים לדמוקרטים הם חסרי ידע או לא נאמנים" הצהרה שעוררה סערה וטענות לאנטישמיות. מחדד הערב (רביעי) טראמפ את דבריו ואומר: "אם אתה מצביע לדמוקרט, אתה נוהג בחוסר נאמנות לעם היהודי ואתה נוהג בחוסר נאמנות גדול לישראל".

בתוך כך נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס הערב לראשונה לסערה סביב דבריו של הנשיא טראמפ ואמר כי "עלינו להבטיח שהתמיכה בישראל אינה הופכת לסוגיה פוליטית". בשיחה עם יו"ר בית הנבחרים האמריקנית, ננסי פלוסי, אמר נשיא המדינה: "הקשר בינינו הוא קשר בין עמים, הנשען על קשרים היסטוריים, ידידות עמוקה ואמיצה וערכים משותפים שאינם נובעים מחיבור מפלגתי כזה או אחר". עוד הוסיף ריבלין: "עלינו לשמור על מדינת ישראל מעל המחלוקות הפוליטיות ולעשות כל מאמץ להבטיח כי התמיכה בישראל אינה הופכת לסוגיה פוליטית. הבחירות שמתקיימות במדינתנו, משקפות את רצון אזרחינו. עם דעתם של כמה – אנו מסכימים, את דעותיהם של אחרים אנו מגנים אך את רצונו של כל אחד מהעמים שלנו, אנחנו מכבדים".

כזכור, אמש עורר טראמפ סערה כשאמר שיהודים שמצביעים לדמוקרטים, למרות שתי חברות הקונגרס אילהאן עומאר ורשידה טליב, סובלים מחוסר ידע מוחלט או שאינם נאמנים לאמריקה. "אני לא מאמין שאנחנו מנהלים את השיחה הזאת", אמר טראמפ לכתבים בחדר הסגלגל כשהתייחס לקריאתה של עומאר לשקול להפחית את הסיוע לישראל. "מה קרה למפלגה הדמוקרטית? מה קרה לה כשהיא מגנה על השתיים האלה במקום על מדינת ישראל?". אז אמר הנשיא: "כל יהודי שמצביע לדמוקרט – אני חושב שזה מראה על היעדר מוחלט של ידע או על חוסר נאמנות גדול".

דבריו של טראמפ נאמרו אף על פי שהיסטורית, היהודים בארצות הברית מצביעים בשיעור גדול למפלגה הדמוקרטית. בבחירות אמצע הקדנציה שהתקיימו בשנה שעברה הצביעו 79% למועמדים הדמוקרטים. הדברים מגיעים אחרי שהאשים את חברות הקונגרס, רשידה טאליב ואילהאן עומאר, כי הן "שונאות" את העם היהודי ואת ישראל, ש"הפכו לפנים של המפלגה הדמוקרטית". טראמפ אף עודד את ישראל שלא לאפשר את כניסתן לארץ, בצעד שגרר ביקורת מצד דמוקרטים ורפובליקנים כאחד.

ארגונים יהודיים בארצות הברית מתחו ביקורת נגד דבריו של טראמפ, וחלקם אף רמזו כי הם אפופי ניחוח אנטישמי. "דבריו של הנשיא טראמפ מסוכנים", אמר דיוויד האריס, יו"ר הוועד היהודי-אמריקני. "יהודים אמריקנים, כמו כל האמריקנים, מחזיקים במגוון השקפות פוליטיות. ההערכה שלו בנוגע לידע שלהם או נאמנותם תוך התבססות על המפלגות בהן הם מאמינים אינה ראויה, אינה רצויה ואף מסוכנת".