ימים אחדים לאחר שהתקיפה בעיראק אמר ראש הממשלה כי "איראן מקימה בסיסים נגד ישראל בעיראק, בתימן, בסוריה ובלבנון וישראל פועלת נגדה במטרה לסכל את מזימותיה". נתניהו ציין כי "נתן חופש פעולה לכוחות הביטחון לסכל את המזימות של איראן"

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר כי ישראל פועלת בעיראק. את הדברים אמר נתניהו בריאיון שנתן היום (חמישי) לערוץ תשע. לדברי ראש הממשלה "אנחנו לא נותנים חסינות לאיראן בשום מקום". נתניהו ציין כי: "איראן מקימה בסיסים נגד ישראל בעיראק, בתימן, בסוריה ובלבנון ואנחנו פועלים נגדה בעיראק ובגזרות רבות אחרות, ובכלל זה על אדמתה של סוריה". נתניהו אף אמר כי "נתן חופש פעולה והנחה את כוחות הביטחון לסכל את המזימות של איראן".

הכרזת נתניהו מגיעה לאחר שאתמול עיתון א-שרק אל-אווסט הפרו סעודי דיווח כי ישראל תקפה מחסנים של אמצעי לחימה וטילים איראניים בעיראק – שלוש פעמים בשבועות האחרונים. זאת בעקבות הבנה שהושגה בין ארצות הברית לרוסיה ולפיה יש לתת עדיפות לביטחונה של ישראל ולהתחקות אחר פעילותה של איראן בסוריה ובעיראק באותה מידה. במסגרת אותה הבנה, טענו בעיתון, ישראל לא תכריז בפומבי כי היא זו שעומדת מאחורי התקיפות.

לאחר התקיפה רמז נתניהו על מעורבות ישראלית בפעולה, בתדרוך לכתבים לפני עלייתו למטוס בקייב אמר נתניהו כי "יש אתגרי ביטחון גדולים שעליהם יעיד דו"ח המודיעין שקיבלתי לפני כמה דקות". הדברים נאמרו ברקע הדיווחים על תקיפת מחסן תחמושת בעיראק. במענה לשאלה האם זה קשור לפיצוצים בעיראק שאירעו מוקדם יותר בבסיס חיל האוויר "אל-בכר", שאותו מאיישת המיליציה השיעית "אלחשד א-שעבי" הנתמכת על ידי איראן, אמר ראש הממשלה כי הוא מקבל כל יום דו"ח מודיעין וזה לא חריג.

ביום שלישי השבוע דווח בכלי תקשורת בעיראק על פיצוץ במחסן תחמושת בסיס של אחת המיליציות השיעיות במחוז סלאח א-דין, מצפון לבירה גדאד. על פי דיווחים, כלי טיס בלתי מאויש תקף את הבסיס. קולות נפץ נשמעו במקום. רשת "אל-ערביה" דיווחה כי היו פצועים והרוגים בקרב פעילי המיליציה השיעית.

הערב פרסמה חברת ISI Intelligence Report) ISI) הישראלית תצלומי לוויין בהם ניתן לראות את תוצאות תקיפת מחסני הנשק השייך ל"הגיוס העממי", מיליציה שיעית עיראקית הנתמכת על ידי איראן, שאירעה ביום שלישי השבוע, תקיפה שעל פי דיווחים זרים מיוחסת לישראל.

החברה פרסמה דו"ח המודיעין בו הוצג מסלול הברחת הנשק מטהראן לסוריה ולבנון, שעובר דרך עיראק. החברה טוענת שיעד התקיפה היה מחסני נשק, שם ככל הנראה אוחסנו טילים ונשקים ייחודיים. להערכת מומחים ב-ISI, מטרת התקיפה הייתה להשמיד את מסלול העברה היבשתי ולמנוע מאיראן את היכולת לבצע מתקפות מהשטח הטריטוריאלי של עיראק נגד מדינות באזור. בתיעוד מתוצאות התקיפה ניתן לראות כי המכולות הושמדו כליל.


צילום: (ImageSat International (ISI