צה"ל פרסם היום פרטים חדשים על התקיפה בסוריה לפיהם אנשי כוח קודס נשלחו לדמשק לפני מספר שבועות כדי לבצע פיגוע בישראל. האלוף תמיר הימן: "מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה איראני, בהובלת סולימאני"


צילום: דובר צה"ל

צה"ל העלה את רמת הכוננות בצפון, בעקבות התקיפה המאסיבית הלילה (בין שבת לראשון) בכפר עקרבה שבדרום מזרח דמשק אמש, שם סוכלה תשתית של כוח "קודס" האיראני. התגבור נעשה במיוחד בטייסות חיל האוויר ובמערך ההגנה האווירית – מתוך הערכה שבצד השני יגיבו לתקיפות.

הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי דיבר היום בהערכת מצב בעוצבת "הבשן" ואמר כי הפיגוע שסיכל צה"ל הלילה הוא פיגוע איראני מאדמת סוריה כנגד ישראל". לדברי הרמטכ"ל הפיגוע היה אמור להתבצע על ידי רחפני נפץ כנגד מספר מטרות בישראל. כוכבי טען כי קאסם סולימני הוביל ופיקד אישית על הפיגוע, וכי הוא "מימן, אימן והכשיר פעילים שיעים בכדי לבצע את הפיגוע". עוד הוסיף הרמטכ"ל כי צהל ערוך לכל תרחיש.

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, פרסם היום פרטים חדשים על התקיפה ואמר כי אנשי כוח קודס האיראני שהותקפו הלילה בסוריה "נשלחו לדמשק לפני כמה שבועות כדי לבצע פיגוע בישראל". בתדרוך לכתבים הוסיף מנליס כי "לתקיפת צה"ל הלילה בסוריה קדמו שבועות של תצפית – מרגע שמטוס איראני נחת בשדה התעופה של דמשק עם חומר נפץ בכוונה לבצע פיגוע בישראל". עוד אמר הדובר כי למיטב ידיעתו, "הרחפנים עם חומר הנפץ שהיו אמורים להישלח לישראל דרך סוריה הושמדו בתקיפה".

לדברי מנליס, "בשבועות האחרונים התמקם כוח קודס במתחם בסוריה ותכנן את הפיגוע, עד שביום חמישי הגיעו ארבעה מהם למבנה באזור הכפר ארמה שברמת הגולן עם רחפני החבלה. צה"ל הצליח לסכל את הניסיון".

בתוך כך, פרסם צה"ל תצלומי אוויר של יעדי הטרור שהותקפו הלילה על ידי הצבא בכפר עקרבה, דרום מזרחית לדמשק. היעדים שימשו את כוח קדס האיראני לתכנון והפעלת מתווה פיגוע הרחפנים החמושים, שסוכל הלילה וכוון לעבר שטח ישראל.צילום: דובר צה"ל

ראש אגף המודיעין, אלוף תמיר הימן, התייחס גם הוא לאירוע הסיכול הלילה ואמר: "הלילה סיכל צה״ל הודות לפעולה מודיעינית מאומצת פיגוע איראני ונמנעה פגיעה בשטח ישראל. שלוחיה של איראן בסוריה ניסו בימים האחרונים לשגר רחפני נפץ לשטח ישראל. מעקב מודיעיני חשף את היערכות החוליה במבנה איראני, בהובלת סולימאני, ואפשר את סיכול נסיון הפיגוע". לדבריו: "כוח קדס ממשיך במאמצים לדרדר את היציבות באזור. אנחנו ממשיכים במאמץ לעצור את ניסיונות כוח קדס לפגוע בישראל ובאזרחיה".

התקיפה בסוריה: איראן טוענת כי אף אחד מבסיסיה לא נפגע ו"מדובר בשקר"

במקביל, בישראל גוברת ההערכה כי המל"טים שהופלו הלילה בלבנון על ידי חיזבאללה שייכים לאיראן. בארגון הטרור טענו כי המל"טים ישראליים. עוד אמרו בחיזבאללה כי אחד המל"טים היה ממולכד ונפילתו גרמה לפציעתו של אדם אחד באורח קל וכן לנזק רב למרכז התקשורת של הארגון. מצה"ל נמסר בתגובה לתקרית: "לא מתייחסים לדיווחים זרים".

חיזבאללה: שני מל"טים ישראליים התרסקו בדרום ביירות