תשע שנים עברו מאז יום המר והנמהר כ"ה אב תש"ע אשר נכבו המאורות ונכחדה משפחה שלמה מאנשי ירושלים היקרים, משפחה של 3 דורות נהרגה ונכחדה כליל בתאונת רכבת מחרידה.

יום זה נרשם בדפי ההיסטוריה כיום כואב ואיום. נהרות של דמע, הרים של כאב וצער נערמו ונשפכו באותו יום ו' ערש"ק כשכל החנויות נסגרו ורחובות ירושלים הושחרו מרוב אנשים שבאו להביע את כאבם הבלתי נסבל באמצע ימי בין הזמנים של תש"ע.

7 רכבים של חברה קדישא נסעו בזה אחר זה ברחובות, מחזה מרטיט כשלעצמו, כשצעקות ובכיות נשמעו בכל עבר.

באותו יום רעד כל העולם מקצה לקצה, עשרות אלפי אנשים הלכו שפופים ברחובות ירושלים ללוות שבעה נפטרים בני משפחה אחת. הסבא ר' אריה ז"ל, זוג' מרת רבקה שרה ע"ה, בניהם הבחור יוחנן ז"ל הילד מרדכי אהרן ז"ל, בנותיהם, מרת מליא מרים גוטשטיין ע"ה ובנה התינוק מרדכי אהרן גוטשטיין ז"ל, בתם חיה הענא ע"ה. ת.נ.צ.ב.ה.

בבת אחת נדמה לה חיים של משפחה שלמה. לא השאיר ה' ביום חרון אפו שריד ופליט, ר' אריה ברנשטיין ז"ל שפעל ועשה רבות ונצורות למען הזולת בכל ימי חייו הקצרים לא השאיר אחריו המשך ויורש.

זעקה ירושלים באותו יום, זעק העולם כולו בקולות כאב ובכי, לא היה מקום שלא הזכירו באותם ימים את המכה הקשה, האיומה והכואבת למשפחה, לירושלים ולעולם כולו.

ר' אריה ז"ל שהיה כל כולו למען הזולת, היה ידוע במעשי חסד הרבים ובמיוחד התמסר לעזור לילדים ובחורים המתקשים בקריאה, היה יושב בכל יום שעות רבות ומלמדם את אותיות הא' ב', ללא הבדל האם התלמיד הוא בן 5 או 21.

אין זה סוד שאלפי תלמידים מתקשים בלימוד עקב כך שקשה עליהם לימוד הקריאה בלשון הקודש. בעוד שהילדים בדרך כלל מתקדמים ולומדים את הקריאה, הסידור החומש והתהילים בגילאים צעירים, ישנם לצערינו עשרות אלפים שאינם מתקדמים כמו כולם. הם סובלים סבל נוראי מידי יום ואחוזים ניכרים מהם נופלים רח"ל בזרועות היאוש וחלק מהם גם עוזב את המסגרת והחינוך המסורה לנו מדור דור ה' ירחם.

ר' אריה ז"ל היה מצוין ומיוחד במצוות כיבוד אב ואם, היה יד ימינו של אביו יבדלחט"א ר' אברהם ברנשטיין שליט"א ואמו מרת אסתר מלכה תחי', ובמותו נוצר חלל ריק וצער רב לכל המשפחה, כשביקרו הוריו ובני המשפחה אצל מרן הרב אליישיב זצ"ל קירב אותם מאוד וניחמם באמרו שלכן מנחמים אבלים ואומרים המקום ינחם אתכם, במקרה הזה ברור שרק המקום יכול לנחם אתכם ולא בשר ודם.

ר' אריה ז"ל עזב אותנו לאנחות והשאיר לנו את הירושה הנפלאה של המשך הפעילות העניפה שהתפתחה והתרחבה במשך השנים האלה.

מכון מקראות, ע"ש ר' אריה ברנשטיין ז"ל, מלמד מאות ואלפי תלמידים מתקשים בקריאה ובלימוד המגיעים מידי יום למכונים השונים ברחבי הארץ ללימוד קריאה בשיטה מיוחדת ומצליחה.

הרב אפרים שבדרון מנהל מכון מקראות מספר שכמה שעות בודדות לפני הנסיעה האחרונה של ר' אריה ז"ל ישב הוא יבדלחט"א עם ר' אריה ז"ל במסגרת הלימוד עם הילדים ור' אריה ז"ל התאונן על כך שהוא צריך לעזוב את התלמידים ולצאת לחופשה לכמה ימים הגם שמעולם לא נהג בכך. אבל היה חייב קצת להתרענן ולאגור כוחות לזמן הבא.

לצערינו לא חזר ר' אריה ולא חזרו בני משפחתו מאותה נסיעה קטלנית רח"ל שגבתה מחיר יקר מאוד של שבע נפשות יקרות, אך מכון מקראות שממשיך את חזונו בלימוד קריאה עם אלפי ילדים, הוא אשר מנחם אותנו והוא אשר משאיר את פעילותו הרבה והעניפה למען ילדי ישראל.

לקראת תחילת זמן הבא אלול תשע"ט מתכוננים במכון מקראות על כל סניפיו בארץ ובחו"ל לקבלת תלמידים נוספים המשוועים לעזרה בלימוד הקריאה בצורה מקצועית ויסודית ומתוך הצלחה רבה.

ביום שני כ"ה אב מתבקשים בכל תלמודי התורה והישיבות והכוללים שכבר התחילו את הזמן, וכל אחד ואחד בכל מקום שהוא להקדיש את לימוד התורה הק' לעי"נ ר' אריה ומשפחתו ז"ל ויהיה זה לחסד של אמת לאנשים נפלאים שנכחדו ביום אחד ולא נשאר מהם שריד.

תהא נשמתם צרורה בצרור החיים.

זירת התאונה הקשה

הרב אריה ברנשטיין זצ"ל

חנוכת מכון מקראות סניף מודיעין עילית

ר' אריה זצ"ל ובניו מרדכי אהרן ויוחנן ז"ל

ר' אריה זצ"ל מלמד בחורים במכון הקריאה שהקים

מנהלי מוסדות בחנוכת הבית לסניף מכון מקראות בלייקווד ניו ג'רזי

ר' אריה זצ"ל מלמד ילדים במכון הקריאה

מסע הלוייתם של בני משפחת ברנשטיין ז"ל