בית המשפט העליון פסל את מועמדי "עוצמה יהודית" ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-22. במקביל, בית המשפט דחה את הערעור הנוגע ליו"ר המפלגה, עו"ד איתמר בן גביר. בג"ץ גם אישר את התמודדות "הרשימה המשותפת"

במסגרת דיון בערעורים שהוגשו בעקבות החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאפשר לחברי עוצמה יהודית להתמודד בבחירות הקרובות לכנסת. בית המשפט העליון פסל הערב (ראשון) את מועמדי המפלגה – ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מהתמודדות בבחירות לכנסת ה-22. בהחלטתו, קיבל העליון פה אחד את הערעור בעניין גופשטיין וברוב דעות את הערעור בעניין מרזל, וקבע כי שניהם מנועים מלהתמודד בגין הסתה לגזענות.

במקביל, בבג"ץ דחה פה אחד את הערעור בכל הנוגע ליו"ר "עוצמה יהודית" עו"ד איתמר בן גביר, וכן את הערעור הנוגע לאי-פסילתה של רשימת "עוצמה יהודית" בכללותה.

במפלגת עוצמה יהודית מגיבים הערב לפסילתם של ברוך מרזל ובנצי גופשטיין מריצה לכנסת. לדברי עו"ד איתמר בן גביר: "בשמאל מבינים שבלי עוצמה יהודית אין רוב לממשלה ימנית ולכן הם נאבקים לפגוע בה. זה לא יעזור להם, כי עם ישראל מבין היטב שהמאבק הוא עקרוני. החלטת בית המשפט תביא לעוצמה יהודית את המנדט החסר". בן גביר הוסיף כי: "הדרישה הראשונה של עוצמה יהודית תהיה לשנות את הרכב השופטים בבית המשפט העליון".

יו"ר ארגון להב"ה בנצי גופשטיין מסר בתגובה: "בג"צ שוב מוכיח שהוא סניף של מרצ. חברת הכנסת יזבק שכתבה על סמיר קונטאר שהוא לוחם ושהאיד ואמרה שהיא מתגעגעת לנאצר לא נפסלת. לשיטת שופטי העליון לקרוא לרצח חיילים זה בסדר אבל מלחמה בהתבוללות היא פסולה".

ברוך מרזל מסר כי: "הארגונים הרפורמים ומפלגות השמאל התאחדו נגדנו מתוך הבנה שאנחנו נלחם למען מדינה יהודית ונקדם את ערכי התורה בכנסת. מבחינתם, פגיעה במפלגת עוצמה יהודית היא עוד דרך לפגוע ביהדות והתשובה לכל ארגוני השמאל וקרנות הרפורמים תהיה בקלפי".

מנגד, מפלגת העבודה-גשר בירכה על קבלת עתירתה לפסילת מתמודדי עצמה יהודית ובתגובה להחלטת בית המשפט העליון נמסר מהמפלגה: "בכל מערכת בחירות מנסים אנשי עצמה יהודית למסד את שנאתם התהומית כלפי חמישית מאזרחי המדינה ולבצר את הגזענות כנורמה במרחב הציבורי. לאמירות חשוכות כאלה יש משמעות רבה, בעיקר כאשר מי שעומדים מאחוריהן הם נבחרי ציבור. היום קבע העליון שמדובר בניצול עוין של חופש הביטוי". עוד מסרו: "מברכים על החלטת ביהמ״ש העליון שפסק למען הרחקת מופע האימים הגזעני של מרזל וגופשטיין ממשכן הכנסת".

ביום חמישי דן בית המשפט העליון בערעור שהוגש נגד החלטת ועדת הבחירות המרכזית להתיר את ריצתם לכנסת של חברי עוצמה יהודית – איתמר בן גביר, ברוך מרזל ובנצי גופשטיין.

גופשטיין הודיע כי יחרים את הדיון בבית המשפט העליון, אך עורך דין מטעמו הגיע למקום. "המשחק מכור מראש", טען גופשטיין, "אין לי ציפיות גדולות ממי שהכשיר את מי שתומך ברצח חיילי צה"ל, ומנגד פסל את אוהב ישראל מיכאל בן ארי. לכן, אין לי כוונה להיות שותף להצגה. השופטים פסקו את הדין עוד לפני הדיון. כל הפעילות שלי היא אך ורק למניעת התבוללות. היא לא גזענות, אלא יהדות".

מליאת ועדת הבחירות המרכזית אישרה לאחרונה את הרכב רשימת "עוצמה יהודית" אף שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט התנגד למועמדותם של מרזל וגופשטיין. בהצבעה על פסילת עוצמה יהודית במליאת ועדת הבחירות התוצאה הייתה 15:15, ולכן המפלגה לא נפסלה. בפסילה תמכו נציגי כחול לבן, העבודה, מרצ והמפלגות הערביות, ואילו נציגי הליכוד, החרדים ומפלגות הימין האחרות התנגדו. נציגי ישראל ביתנו לא נכחו בהצבעה. נציג אחד מתוך שניים של מפלגת העבודה לא נכח באולם בעת ההצבעה על פסילת עוצמה יהודית, ולכן היה שוויון בהצבעה.

כמו כן נדחה פה אחד הערעור על החלטת ועדת הבחירות שלא לפסול את "הרשימה המשותפת" מלהתמודד בבחירות. כזכור, עוצמה יהודית הגישו ערעור על החלטת ועדת הבחירות המרכזית לאשר את התמודדות הרשימה הערבית המשותפת. לערעור הצטרפו חברי ועדת הבחירות מטעם הליכוד ובהם ח"כ דוד ביטן. הערעור כולל טענות נגד חברי הכנסת הערבים שלפיהן הם תומכים בטרור. בין השאר כללו העותרים טענות על ביקור ח"כים מכהנים מהמפלגות המרכיבות את הרשימה משותפת אצל מחבלים היושבים בבתי הכלא.

אחת הטענות המרכזיות בערעור מופנית כלפי ראש הרשימה, ח"כ איימן עודה, שהביע תמיכה באיראן בריאיון לרשת "אל-מיאדין" הלבנונית. עודה הגדיר את מהלך ביטול הסכם הגרעין עם איראן כמהלך "שיכול להוביל את ישראל לעבר החלטות היסטוריות נגד האינטרסים של עמנו".