טראמפ: "מסכים לפגישה עם נשיא איראן"; רוחאני: "קודם הסרת סנקציות"

במהלך וועידת הG7 בצרפת, אמר אמש נשיא ארה"ב כי הוא מסכים להיפגש עם נשיא אירן • חסן רוחאני הגיב להצהרה ואמר: "אנחנו אנשים של שיחות", אך כתנאי מוקדם דרש כי ארה"ב תסיר את הסנקציות שהוטלו על איראן במסגרת הסכם הגרעין

במהלך ועידת G7 הנערכת בצרפת, אמר אמש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ כי הוא מסכים להיפגש עם נשיא אירן, חסן רוחאני, במטרה מנת 'לסגור עסקה' עמו. נשיא איראן הציב תנאי מוקדם לפתיחת השיחות ביניהם והתנה זאת בהסרת הסנקציות של ארה"ב כלפי איראן.

"אם התנאים יהיו מתאימים, אני מסכים לפגישה עם מנהיג אירן", אמר טראמפ בנוכחות נשיא צרפת עמנטאל מקרון, שכאמור אירח השנה את הוועידה
של המדינות המאוגדות בארגון כלכלי בינלאומי. "הם חייבים לשחק נכון, לשחק טוב. אירן היא לא אותה מדינה שהייתה כשנכנסתי לתפקיד", הוסיף נשיא ארה"ב. "היו לאיראן 18 חזיתות שונות שהיא ניהלה אז, נעשה שימוש בכוחות ובמימון אירני לחזיתות שונות", כשהוסיף ואמר, כי "אסור שלאירן יהיה נשק גרעיני".

נציין כי יממה קודם, בראשית השבוע, הגיע לוועידה באופן מפתיע שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף. דבריו אלו של טראמפ הגיעו לאחר שנשיא צרפת, עמנואל מקרון, אמר קודם לכן בוועידה, כי הוא מביע תקווה לקיום מפגש פסגה בין טראמפ לרוחאני תוך מספר שבועות, כשהוסיף ואמר כי שוחח עם הנשיא האירני ואמר לו כי אם יפגוש את טראמפ, הם יוכלו להגיע להבנות ביניהם.

מתיחות זו בין שני המנהיגים, טראמפ ורוחאני, מגיעה בעקבות הסנקציות שהטילה ארה"ב על איראן בעקבות הנשק הגרעיני שמחזיקה האחרונה. נשיא צרפת אמר כי הוא רואה עין בעין עם טראמפ את סוגיית הגרעין ומסכים כי אין לאפשר לאירן להחזיק בנשק גרעיני, לדבריו: "הכלכלה האירנית סובלת מאוד מהסנקציות וזה יצר לחץ על אירן, אך צריכים להבטיח שלאירן לא יהיה נשק גרעיני".

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב הבוקר להצהרתו של טראמפ ואמר, כי "אנחנו אנשים של שיחות", אך סייג זאת בכך שארה"ב צריכה להסיר את כל הסנקציות "הלא חוקיות" כדבריו, שהוטלו על טהרן, כצעד ראשון בדרך למו"מ. לדברי רוחאני "איראן אף פעם לא רצתה נשק גרעיני", אך הוסיף כי היא תמשיך לסגת מההתחייבויות בהסכם הגרעין, כל עוד האינטרסים שלהם לא יישמרו והסנקציות האמריקניות לא יוסרו.

מלבד תגובתו של רוחאני, גם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הגיב להצהרתו של טראמפ ואמר לסוכנות הידיעות האיראנית IRNA, כי "קשה לדמיין פגישה בין נשיא ארצות הברית לבין נשיא איראן, כל עוד ארה"ב לא תקיים את התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין".

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *