ארה"ב הטילה סנקציות על החברות שקשורות לממשלת איראן ולצבאה ושסייעו למשמרות המהפכה להמשיך בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה. אחת החברות שסיפקה טכנולוגיות ורכיבים אמריקניים לאיראן, השתמשה בחברה אחרת שבסיסה בהונג קונג

ארה"ב הודיעה הערב (רביעי) כי הטילה סנקציות על שתי חברות שקשורות לממשלת איראן ולצבאה ושסייעו למשמרות המהפכה להמשיך בפיתוח תוכנית הטילים הבליסטיים שלה. בהודעה של משרד האוצר האמריקני נמסר כי אחת החברות השתמשה בחברה אחרת שבסיסה בהונג קונג, וזאת על מנת להתחמק מהסנקציות הקודמות שהטיל הממשל על איראן. עוד טוענים האמריקאים כי אותה חברה סיפקה טכנולוגיות ורכיבים אמריקניים לגורמים שונים שקשורים לממשלת איראן ולמשמרות המהפכה.

ממשל טראמפ הטיל סנקציות על חברה נוספת שגם היא פעלה באופן דומה, אלא שהיא קשורה למשרד הביטחון האיראני. החברה השניה השיגה מוצרי אלומיניום עבור חברות שנמצאות בבעלות או בשליטת משרד הביטחון של הרפובליקה האסלאמית.

העיצומים הכלכליים שהטיל היום הממשל בארצות הברית מגיעים ברקע קריאתו של נשיא איראן לארה"ב להסיר את כל הסנקציות "הלא חוקיות" כדבריו, שהוטלו על טהרן. דבריו של רוחאני נאמרו בעקבות אמירתו של שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף, שהגיע בראשית השבוע לוועידת הG7 בצרפת, הנשיא המארח, עמנואל מקרון, אמר בוועידה, כי הוא מביע תקווה לקיום מפגש פסגה בין טראמפ לרוחאני תוך מספר שבועות, כשהוסיף ואמר כי שוחח עם הנשיא האיראני ואמר לו כי אם יפגוש את טראמפ, הם יוכלו להגיע להבנות ביניהם.

נשיא איראן חסן רוחאני הגיב להצהרתו של טראמפ ואמר, כי "אנחנו אנשים של שיחות", אך סייג זאת בכך שארה"ב צריכה להסיר את כל הסנקציות "הלא חוקיות" כדבריו, שהוטלו על טהרן, כצעד ראשון בדרך למו"מ. לדברי רוחאני "איראן אף פעם לא רצתה נשק גרעיני", אך הוסיף כי היא תמשיך לסגת מההתחייבויות בהסכם הגרעין, כל עוד האינטרסים שלהם לא יישמרו והסנקציות האמריקניות לא יוסרו.

מלבד תגובתו של רוחאני, גם שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, הגיב להצהרתו של טראמפ ואמר לסוכנות הידיעות האיראנית IRNA, כי "קשה לדמיין פגישה בין נשיא ארצות הברית לבין נשיא איראן, כל עוד ארה"ב לא תקיים את התחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין".

טראמפ הפתיע את העולם כשאמר בפסגת ה-G7 שנערכה בצרפת השבוע: "אם התנאים יהיו מתאימים – אני מסכים לפגישה עם מנהיג איראן. הם חייבים לשחק נכון, לשחק טוב".