על רקע מאמצי צרפת לקדם פסגה בין טראמפ לרוחאני שוחח אחה"צ ראש הממשלה עם מקרון ואמר לו: "זה בדיוק הזמן הלא-נכון לדון עם איראן, כשהיא מגבירה את תוקפנותה". נתניהו הזהיר: "מי שנותן חסות לתוקפנות ולהתחמשות לא יהיה חסין"

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח אחר הצהריים (שישי) עם נשיא צרפת עמנואל מקרון,בה אמרנתניהו כי "זה אינו הזמן הנכון לדבר עם איראן". את הדברים אמר ראש הממשלה בעקבות כך שהנשיא הצרפתי מנסה לקדם פסגה בין נשיאי ארה"ב ואיראן. לפי לשכת רה"מ, השיחה התקיימה ביוזמת הצד הצרפתי. נתניהו, כך נמסר, אמר שישראל תגן על עצמה מפני ההתקפות נגדה ותמנע התחמשות בנשק קטלני מאויביה שמבקשים להשמידה.

נתניהו הדגיש כי "מי שנותן חסות לתוקפנות ולהתחמשות לא יהיה חסין, ושזה בדיוק הזמן הלא נכון לדון עם איראן בעת שהיא מגבירה את התוקפנות באזור". כאמור, השיחה בין שני המנהיגים מגיעה על רקע הכעס הישראלי על המאמצים הצרפתיים לקדם השיחות בין הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לעמיתו האיראני חסן רוחאני, במטרה להפיג את המתיחות הגוברת בין שתי המדינות. מקרון אף הזמין את שר החוץ האיראני לפסגת המדינות המתועשות, ה-G7 בשבוע שעבר, שהתקיימה בארצו.

זריף נחת בפסגת ה-G7; טראמפ: "פתוח למפגש ללא כל תנאי מקדים"

הנשיא מקרון טען במהלך הפסגה כי נוצרו התנאים לפגישה בין טראמפ ורוחאני, והביע תקווה שפסגה כזו תיערך בשבועות הקרובים. "יצרנו את התנאים לפגישה ובעקבות כך גם להסכם", אמר מקרון. לדבריו, "ההכנות לקיומה של הפגישה כבר החלו. נערכות שיחות בנושא. רוחאני אמר לי שהוא מוכן להיפגש עם טראמפ", אמר הנשיא הצרפתי והוסיף כי הוא "מקווה, על סמך שיחות אלה, שנצליח לקיים פסגה בשבועות הקרובים".

טראמפ הגיב שפגישה עם רוחאני בשבועות הקרובים נשמעת כמו משהו שיכול לקרות. "בנסיבות הנכונות, אפגש עם רוחאני". לדבריו, "איראן היא לא אותה המדינה שהייתה לפני שנתיים וחצי, כשנכנסתי לתפקיד. אז היא הייתה מדינת הטרור מספר 1". טראמפ הוסיף כי "יש לי הרגשה טובה. לאיראן יש פוטנציאל עצום".

גורם בכיר בארמון האליזה אמר כי "זריף הגיע לפריז ביום שישי עם הצעות איראניות, שככל הנראה יש לשכלל", עוד הוסיף: "אתמול התקיים דיון מהותי בין מנהיגי ה-G-7, וחשוב לעדכן את זריף בכדי להמשיך לסגור את הפער ובכך להביא להסרת המתחים, ויצירת מרחב נשימה למשא ומתן". הוא הוסיף כי ההכנות לביקורו של זריף נעשו אתמול.

זריף עצמו אמר כי הגיע לפסגה בכדי להעריך אילו נסיבות עשויות להוביל לבלימת ההסלמה במתיחות בין ארה"ב לאיראן, אך כאמור, לא מתוכננת ולו פגישה אחת בין בכירים איראניים לאמריקניים. בכיר איראני הסביר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "זריף יעביר את תשובת ההנהגה האיראנית לנשיא מקרון, במטרה להציל את הסכם הגרעין משנת 2015".