כאלף פלסטינים משתתפים היום ב'הפגנות הגדר' בגבול הרצועה, כוחות הביטחון עצרו את ארבעה מהם כשניסו לחצות את הגדר כשעל גופם רימון וסכין. החשודים הועברו לחקירת השב"כ. בתוך כך פרצה היום שריפה כתוצאה מבלון תבערה במועצה האזורית שדות נגב

כאלף פלסטינים משתתפים היום (שישי) ב'הפגנות הגדר' בגבול רצועת עזה, ההפגנות נערכות במספר מוקדים, כשהשבוע מציינים המפגינים חמש שנים לסיום מבצע "צוק איתן". כוחות צה"ל ערוכים באזור על מנת למנוע הפרות סדר. במהלך אחת ההפגנות ניסו ארבעה מחבלים לחצות את גדר ההפרדה במטרה לחדור לשטח ישראל, הארבעה נעצרו והועברו לחקירת כוחות הביטחון במהלכה התברר שעל גופם היו רימון וסכין.

בנוסף, היום פרצה שריפה כתוצאה מבלון תבערה במועצה האזורית שדות נגב. לוחמי האש שהגיעו למקום השתלטו על האש. בשבוע שעבר דיווחנו כי בהנהגת חמאס דנים בתקופה האחרונה באפשרות לביטול ההפגנות על הגדר בגבול רצועת עזה בסופי שבוע, לפי פרסום ב'כאן 11'. בצמרת הארגון ישנן חילוקי דעות בנושא, ויש הסבורים שיש בהפגנות יותר נזק מתועלת. עוד דווח כי בכירים בארגון הטרור חמאס אומרים בשיחות סגורות שהם לא ציפו שההפגנות יימשכו שנה וחצי בלי להגיע לתוצאות המיוחלות.

סגן מנהיג חמאס, סאלח אל עארורי, שמלכתחילה לא היה בין תומכי רעיון ההפגנות סבור כי ההפגנות בגדר מיצו עצמן. אולם מנהיג הארגון ברצועה, יחיא סינוואר, טרם הכריע אם להמשיך בהפגנות או למסמס אותן בהדרגה. בדיווח מציינים כי סינוואר הגה את הרעיון לצאת להפגנות הגדר כדי להוביל להסדרה עם ישראל ובשל כך כישלונן ייחשב כישלונו, דבר שעלול להשפיע על החלטתו. סינוואר מבין שצריך לסיים את ההפגנות, אך מעוניין לעשות זאת בהדרגה.

גורם בכיר בחמאס טען לעיתון 'אל-ערבי אל-ג'דיד' כי הפיגועים שבוצעו לאחרונה בגבול רצועת עזה, לדבריו – על ידי מפגעים בודדים, משקפים את התסכול ההולך וגובר של הפלסטינים מהמצב ומהעיכוב ביישום ההבנות עם ישראל. בארגון מעריכים כי לאור התסיסה בשטח, היקף פעולות הבודדים עשוי להתגבר ולגרור פלגים נוספים. הגורם הזהיר כי תקריות אלו עשויות להוביל בסופו של דבר למלחמה חדשה, אם כי הם הדגישו שחמאס ממשיך לשלוט בשטח. "האוכלוסיה הפלסטינית מאוכזבת מהמצב הקשה שנגרם מהכיבוש הישראלי", הוסיף הבכיר. "התסכול הפך לנחלתם של שני מיליון פלסטינים. אחרי עשרות הבטחות לשיפור המצב – שלא מומשו".

ברקע האירועים דיווחנו היום כי מצרים הציעה לבכירי חמאס לתווך הסכם רגיעה ארוך טווח עם ישראל, בדיווח באתר האינטרנט של העתיון הלבנוני "אלאחבר". ציטטו בכיר במשלחת חמאס שסיפר כי במסגרת העסקה הוצע לארגון שיפור משמעותי במצב ההומניטרי ברצועה וסדרה של הקלות ושיפורים כלכליים בתמורה לשמירה קפדנית על השקט באזורי הגבול.

העיתון הלבנוני טוען כי חמאס טרם השיב להצעה אך היא הועברה למנהיגי הארגון שדנים בה. עוד דווח כי נציג חמאס מסר להם כי הוא מעריך שההצעה המצרית מגיעה בלחץ ישראל במטרה "לקנות זמן" עבור ראש הממשלה בנימין נתניהו לפני הבחירות. והוסיף כי המצרים הזהירו את נציגי חמאס כי אל להם "להתגרות בישראל" בחודשים הקרובים וכי "הבכירים הישראלים רצינים לחלוטין בכוונתם לפתוח במבצע צבאי אם השקט לא יישמר".

לפי הדיווח, המצרים אף הזהירו את ארגון הטרור שלא התערב בסכסוך בין ישראל וחיזבאללה. "חיסכו מעצמכם את הנזק של מלחמה אזורית. התגובה הישראלית עלולה להיות גדולה וקשה", אמרו המצרים לנציג חמאס.

עוד סיפר אותו מקור, כי המצרים הסבירו לאנשי חמאס את הסיכונים שב"מלחמה אזורית כוללת" עבור החמאס ועבור תושבי רצועת עזה בכלל. בחמאס השיבו כי הם "לא מרגישים מאויימים מאיומיה של ישראל" וכי ירי הרקטות בשבוע האחרון נבע מלחץ כלכלי שמפעילה ישראל על הרצועה.