צילום: צילומים: קרמלין, פלאש 90.

מטראמפ או מפוטין? נתניהו פועל להביא השיג מדיני דרמטי לפני הבחירות

ראש הממשלה מקדם הצהרה אמריקנית על ברית הגנה עם ישראל שתפורסם עוד לפני הבחירות בישראל. במקביל שוקלים בסביבתו מפגש משולש נוסף של היועצים לביטחון לאומי מישראל, ארצות הברית ורוסיה. המטרה: להביא להישג מדיני לפני הבחירות
 • מזעזע: התאלמן מאשתו ואיבד את מאור עיניו

  תוכן מקודם

 • שטר בין דין: אילו רבנים הצטרפו יחד לחתום ולמה?

  תוכן מקודם

 • חוגי סת"ם ולימודים מקצועיים וכל מה שהבן שלך ירצה כדי לשבת וללמוד לימודי קודש ברמה הגבוהה ביותר. לחץ כאן לפרטים נוספים >>>

  תוכן מקודם

 • שבט אחים גם יחד- הגיבוש. האווירה. החוויה. הרישום החל לקריית החינוך בכפר סטרין. הרשמו עכשיו >>>

  תוכן מקודם

בסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו פועלים לארגן מחווה מדינית גדולה מצד הממשל האמריקאי בשבועיים שנותרו עוד לפני הבחירות בישראל, זאת במטרה לשפר את סיכוייו של נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה. כך דווח הערב ב'הארץ'. לפי הפרסום, רה"מ פועל בעניין ובשבועות האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בין כמה מיועציו הבכירים לבין גורמים בממשל טראמפ.

עוד דווח כי עדיין לא ברורו מה תהיה המחווה, אפשרות אחת מדברת על פרסום הצהרה מטעם הנשיא האמריקאי. בה עשוי טראמפ להתחייב להגן על ישראל מפני איום קיומי עתידי על המדינה.

דיווח: נתניהו שוקל לקדם הצהרה על "ברית הגנה" בין ישראל לארה"ב

אפשרות נוספת בה דנים בסביבת נתניהו היא קידום מחווה מדינית מצד רוסיה. באחרונה נשקלו שתי אפשרויות: ביקור נוסף של הנשיא ולדימיר פוטין בארץ לפני הבחירות, או מפגש משולש נוסף של היועצים לביטחון לאומי מישראל, ארצות הברית ורוסיה, כינוס דומה היה בחודש יוני האחרון.

המשמעות העיקרית של ברית הגנה עליה לפי התוכנית יצהיר טראמפ, היא ששתי המדינות מתחייבות לסייע זו לזו אם אחת מהן נקלעת לעימות צבאי. יוזמה זו נידונה מחדש בחודשים האחרונים בין בכירים ישראלים ואמריקאים, וזכתה לתמיכה מצד סנאטורים בולטים במפלגה הרפובליקאית, אולם חתימה על הסכם כזה בין שתי המדינות תצריך חודשים ארוכים של משא ומתן בין משרד הביטחון הישראלי לבין הפנטגון וסוכנויות נוספות בממשל האמריקאי. כך שהסיכוי לגבש הסכם הגנה רשמי לפני הבחירות שיערכו בעוד כשבועיים הוא נמוך מאוד. אחת האפשרויות שאותה בדקו יועציו של נתניהו מול הממשל האמריקאי היא לפרסם הצהרת כוונות לקראת גיבוש הסכם הגנה – מבלי להתחייב שהמשא ומתן בנושא אכן יושלם.

ברית מהסוג הזה אומנם מעניקה לישראל מטריית הגנה אמריקאית גם בהיבט הגרעיני, אך פוגעת בעצמאות הפעולה הישראלית. בברית הגנה הצדדים מתחייבים לתאם את כל פעולותיהם המלחמתיות מראש, מה שיכול למנוע מישראל לצאת למבצעים צבאיים או למלחמות פתע בלי אישור מוושינגטון. כמו לדוגמא תקיפה אפשרית באיראן, כפי שנתניהו איים לאחרונה.

כתבות קשורות

תגובה אחת

 1. מבקשים הגנה מארצות הברית, בושה וחרפה, בורא עולם הוא ההגנה שלנו☝️, אם השם לא ישמור עיר שוא שקד שומר.

סגור לתגובות.

נתקלתם בחדשה מרעישה? ידיעה מעניינת מוזמנים לספר לנו

דילוג לתוכן