ביהדות התורה חתמו על הסכם היסטורי עם רבנים בכירים בקהילת "אור לישראל" מהציונות הדתית, שהתחייבו לתמוך ביהדות התורה. הנציגים החרדים התחייבו: להתנגד לנסיגות מארץ ישראל ולסייע בהגנה ובפיתוח ההתיישבות ביהודה ושומרון


תיעוד בלעדי: חתימת ההסכם

ביהדות התורה חתמו היום על הסכם היסטורי עם רבנים בכירים בקהילת "אור לישראל" מהציונות הדתית, שהתחייבו לתמוך ביהדות התורה. בראש הקבוצה עומד הרב דוד חי הכהן מבת ים ושותפים לה בין היתר הפעיל הוותיק של גוש אמונים, יעקב שטרנברג, הרב אבי שרייבר שהיה הרב של כפר דרום, ואחרים.

בכדי להגיע להסכם, חתמו נציגי יהדות התורה על התחייבות כי הם מתנגדים לפינוי ישובים ותומכים בהתיישבות ביהודה ושומרון, "יהדות התורה אינה תומכת ואינה מעוניינת ח"ו – בנסיגות מארץ ישראל, ועפ"י החלטת מועצת גדולי התורה שליט"א תמשיך במדיניות זו. הנוכחות המוגברת של אחינו בני ישראל התושבים בעיר העתיקה בירושלים, ובחלקים נוספים בתוך יהודה ושומרון מכלילה אותנו בין אלה המחויבים לדאוג לשמירת שלומם האישי בעזרת השם, וגם להשגת האמצעים השונים הנדרשים לקבע בהם, חיי קהילה, חינוך ודת".

עוד נכתב בהסכם כי, "לימוד התורה בישיבות הינו ערך עליון, ואנו ביהדות התורה רואים בריבוי לומדי התורה מטרה עיקרית בשאיפותינו ולכן אנו תומכים כדבר עיקרי וראשון, במתן תמיכה לתלמודי תורה וישיבות בהם מגדילים תורה ומצוות, כ"כ נתמוך בכל המוסדות בהם מחנכים בנות לאהבת תורה ושמירת מצוות".

"מול הסכנות של התנועות הליברליות שפעולותיהן גורמות לשמד רוחני ופגיעה בעיקרי הדת והיהדות, אנו תומכים באופן בלתי מסויג בנוהל הקיים, ולפיו גירות אינה יכולה להיות מקובלת, אלא לפי ההנחיות של הרבנות הראשית המבוססת על פי שולחן ערוך, וכך גם בכל אשר קשור למתן כשרות, שגם יינתן בהסכמת הרבנות הראשית".

לסיום ההסכם עליו חתומים ראשי יהדות התורה יעקב ליצמן, משה גפני, מאיר פרוש ואורי מקלב, נכתב כי, "יודגש שעמדתנו נגד גיוס נשים לצבא תושמע בקול רם, ולמותר לציין גם כנגד הדרישה של שירות משותף רח"ל, ועם זה נדרוש להתנגד לכפייה על חיילים דתיים בכל עניין של תורה והלכה".

יוסי צלינקר רכז מטה ההסברה של אגודת ישראל עם יעקב שטרנברג מבכירי פעילי השטח של הציבור הדתי

מיהדות התורה נמסר כי, "נציגי יהדות התורה הגיעו לסיכום עם נציגי קהילת אור ישראל המצייגת רבנים ופעילים בציונות הדתית בראשות הרב דוד חי הכהן שליט"א על תמיכתם ברשימת 'יהדות התורה' שסימנה ג' בבחירות הקרובות. פרטי ההסכם עוסקים בנושאים המשותפים ליהודים שומרי תורה ומצוות. בראשם לימוד התורה, שמירה על גיור וכשרות רק לפי הוראות הרבנות הראשית המבוססת על השולחן ערוך, עמדה ברורה נגד גיוס בנות לצבא, שמירה על שלום המתיישבים בכל רחבי ארץ ישראל".

עוד נמסר כי, "על פי הסיכום יופעלו מטות בחירות בשיתוף פעולה ובקריאה נרגשת של הרב הכהן שליט"א להצביע אך ורק עבור רשימת יהדות התורה – ג', לפעול להצלחתה בכל דרך, ובכך נזכה להגדיל תורה ולהאדירה". יעקב שטרנברג, פעיל בכיר בציונות הדתית, יעמוד בראש מטה הבחירות של יהדות התורה בציונות הדתית, שתחל לפעול היום.

מי שעומד מאוחרי ההסכם הוא יו"ר שלומי אימונים ח"כ מאיר פרוש שנחשב במשך שנים כמזוהה עם הימין ומחזיק בקשר קרוב עם הקהילות החרד"ליות בציונות הדתית. במהלך החודש האחרון נפגש פרוש מספר פעמים עם הרב דוד חי הכהן ואנשיו עד להגעה להסכם. במקביל, פרוש ממשיך לנהל מגעים עם אלי ישי וכן עם מפלגת 'נעם.